CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Jana Vrabcová

10. 11. 2010

23 komentářů

Nekalé praktiky aneb Jak houpou úvěrové společnosti

 


 

Nebankovní půjčky z inzerátů

"Chcete půjčku? Tak volejte bezplatně na telefonní číslo XXX…" Inzerát podobného typu se objevuje v novinách každodenně. Bohužel se pod ním často neskrývá to, co spotřebitelé očekávají.

Před rokem organizace SOS (Sdružení obrany spotřebitelů) provedla test u deseti inzerátů zveřejněných v deníku Metro. Po zavolání na šest z těchto inzerátů se dovolali na záznamník, který odkazoval na placenou linku tarifovanou 95 korunami za minutu, ale informace o ceně hovoru nebyla na záznamníku vůbec uvedena či byla řečena úplně na konci. Po zavolání na odkazované číslo byl hovor uměle prodlužován a úvěr poskytnut nebyl.

Tip:
Nově pozor na hovory za 990 Kč!

Cílem většiny těchto institucí není půjčit domácnosti peníze, ale vydělat na velmi drahém hovoru. Není výjimkou, že místo slibované půjčky spotřebitelé zaplatí i několikatisícovou částku.

Pouze ve třech případech se organizace spojila s živou osobou. Ta, ale místo poskytování informací o úvěru, tlačila na osobní setkání. Důvod je zřejmý, při osobním setkání se úvěr vnucuje mnohem lépe, než pokud se nad ním spotřebitel může zamyslet v klidu domova.

REKLAMA

Úvěrové smlouvy

Jednou z nejdůležitějších věcí je přečíst si řádně smlouvu před jejím podepsáním a nikdy nebýt donucen smlouvu podepsat pod časovým tlakem. Pokud je smlouva napsána nesrozumitelně, je dobré ji donést na kontrolu právníkovi, nebo lépe, vyhledat jinou úvěrovou instituci.

Většina problémů a podvodů ve smlouvách je spojena s nebankovními poskytovateli úvěrů. Jak plyne z průzkumu občanského sdružení SPES, mezi poskytovateli nebankovních úvěrů jsou velké rozdíly. Někteří poskytovatelé splňují všechny zákonné požadavky, jiní používají nekalé praktiky a pohybují se na hraně zákona.

Typický případ je, že ve smlouvě je špatně uvedeno RPSN nebo není uvedeno vůbec. Když v roce 2008 Česká obchodní inspekce kontrolovala 203 smluv sjednávající spotřebitelský úvěr, tak 71 z nich měla RPSN uvedeno chybně, nebo nebylo uvedeno vůbec. Přitom v dnešní době je možné nechat si smlouvu zkontrolovat českou obchodní inspekcí.

Pokud ČOI (nebo spotřebitel) zjistí, že smlouva nesplňuje určité náležitosti, jako právě sazbu RPSN, tak má spotřebitel právo na úvěr úročený diskontní sazbou ČNB platnou v době uzavření smlouvy. Musí ale v prvé řadě vznést svůj požadavek úvěrové společnosti.

REKLAMA

Dalším případem je uzavření smlouvy o revolvingu. Spotřebitel si myslí, že podepisuje smlouvu na jednorázovou půjčku, přitom podepisuje smlouvu o obnovení úvěru. Pokud tedy splatí dlužník první půjčku, automaticky mu začne běžet nová půjčka, ale za mnohem méně výhodných podmínek. Pokud spotřebitel tento úvěr nesplácí, musí navíc platit vysoké sankce.

Smlouva o zprostředkování je dalším typem velmi rozšířeného podvodu. Nebankovní instituce spotřebiteli slíbí půjčení požadované částky, ten podepíše smlouvu a zaplatí za poskytnutí úvěru. Bohužel spotřebitel většinou netuší, že podepisuje pouze smlouvu o zprostředkování, ve které se společnost zavazuje, že prověří, zda by spotřebitel měl na půjčku nárok, ale sama společnost úvěry často neposkytuje.

Další a velmi používanou nekalou praktikou jsou rozhodčí doložky. Ty uvádí, že v případě sporu s nebankovní institucí se dlužník nemůže obrátit na soud, ale musí se obrátit na rozhodce, který je uveden ve smlouvě a kterého vybral nebankovní poskytovatel. Bohužel velmi často dochází k tomu, že rozhodce je nějakým způsobem na tohoto poskytovatele napojen, a proto rozhodne v neprospěch spotřebitele. Toto napojení se bohužel velmi těžko prokazuje, proto jediným řešením je smlouvu, která obsahuje rozhodčí doložku, nepodepisovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 23 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Desmond Roberts

    19 října, 2011

    Vážení úvěr o azyl,
    Jste ve finanční dluhy, potřebují osobní úvěry, kapitál pro zahájení vlastního podnikání, conact dnes v ultimateloanfirm1@live.com pro rychlé a spolehlivé výpůjční služby.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    21 listopadu, 2010

    Oh, jaka to nahoda, ze sem behem 8 minut cirou nahodou zabrousili hned tri lidi (Karel, Marian a Lucka) s uzasnymi zkusenostmi s BAI, vsichni znaji tel cislo na recepci, jmeno stejneho maklere, pouzivaji stejne vyrazy…
    … ale tak jako vikendove cteni to neni spatne, aspon se clovek zasmeje, jak naivne nekdo muze zkouset lovit ovecky. ;-)))
    P.S. 8 % za rok je teda vazne balik, hned bezim na Vaclavak… ;-)))

    Odpovědět

  • insider

    21 listopadu, 2010

    Tento web ctou lidi z MF a taky z CNB.
    Zavola nekdo z CNB panu Snajdrovi? Nebo budou jako obvykle psat analzu proc nemohou nic delat????

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    22 listopadu, 2010

    A jo :-)) Na časy jsem se nedíval. No prostě náhoda je blbec … :-))

    Odpovědět

  • Ing. Karel Lacina

    20 listopadu, 2010

    Ahoj všichni
    chci vám říci o skvělé nabídce, kterou jsem využil já i můj společník. Měli jsem ve firmě nějaké volné peníze, investovali jsme s Business Angels Investment (BAI) a vydělali pořádný balík, 8% ročně a naprosto bez rizika, komu se to v tehnle dobe povede??
    Pomohl nám moc šikovný makléř Ing. David Šnajdr, je to zástupce business Business Angels Investment (BAI), tel. 602 367 543, určitě se i vám bude věnovat.

    Odpovědět

  • Marian

    20 listopadu, 2010

    Ano ano, máte pravdu. Souhlasím s panem Karlem. Náhodou jsem zabrousil na tyto stránky a potvrzuji tuto dobrou zkušenost. Business Angels Investment (BAI) jsou nejvhodnější pro investování.
    určitě pak pro běžného člověka, třeba úředníka, který má volných 10 000, i s nimi může učinit výbornou investici. Business Angels Investment, a.s. je naprosto solidní, sídlí přímo v srdci Prahy na Václavské nám. 808/66, 110 00 Praha-Nové Město a mají moc milou a krásnou:) recepční 222 222 217.
    Moje babička investovala 100 000 a každoročně ma slušný přivýdělek k důchodu, komu by se to dnes nehodilo…. 8000 jen tak na útratu….

    Odpovědět

  • Lucka Vaňková

    20 listopadu, 2010

    souhlasím s vámi, taky jsem s nimi investovala, a hodlám přikupovat podíl, aby ne, 8% na dřevo, v dnešní době, to se hodí.
    Taky mohu jen pochválit pana Šnajdra, je to moc šikovný makléř. všechno vám vysvětlí na 222 222 217.

    Odpovědět

  • Lamka

    20 listopadu, 2010

    Jenom idiot podlehne těmto slibům… Přeji hodně štěstí, doufejte, že se Vám rádoby investované, spíše odevzdané peníze vrátí:)…

    Odpovědět

  • Lamka

    20 listopadu, 2010

    Jen pro info:
    http://www.euro.cz/detail.jsp?id=25917
    Stačí lehce zasurfovat:)…
    Jak říkám, hodně štěstí…

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    20 listopadu, 2010

    Takže řetízek už dokonce někde praskl….

    Odpovědět

  • Jozsef Lengyel

    21 listopadu, 2010

    Anebo ještě lépe:
    https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?rowid=AAAE1DAAjAAP/JOACV

    Odpovědět

  • Radek

    22 listopadu, 2010

    Díky, opravdu zajímavé 🙂
    „21.07.2010 11:05 Usnesení o úpadku spojené s prohlášením konkursu „

    Odpovědět

  • Radek

    22 listopadu, 2010

    Ale pane Šnajdr, nedělejte si tu reklamu. Navíc takhle balamutit důvěřivé lidi. Že vám není hanba.

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    20 listopadu, 2010

    Obávám se, že to riziko si neuvědomujete, ono nemusí mít jen podobu dílčí ztráty ve špatně zvolené investici ze strany té firmy. Stačí, aby někde praskl dílčí řetízek nějakého soukolí a jede to na ústa komplet. Pak je pozdě. Co víte o tom, kam vaše peníze jdou a jak je s nimi nakládáno ? Kdo to vlastní, kdo to řídí, s kým to obchoduje, co se kupuje, dle jakých pravidel a legislativy, kam se peníze nakonec umisťují ….. máte šajn ? 8% ročně bez rizika tu už bylo (spíš daleko víc než 8%) – pak se zvoní klíči, čeká se X let na soud, podnikavci pak usilují o prohlášení za nesvéprávné, aby nemohli být trestáni nebo zdrhnou, pak vám přijde po letech 100 Kč z konkursu …. 8% p.a. naprosto bez rizika je nesmysl …

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    20 listopadu, 2010

    … ještě dovětek …. má to povolení k činnosti na trhu od ČNB ? Podává to o sobě informace ? Jaké regulaci to podléhá a na bázi které konkrétní legislativy ? To jsou jen řečnické otázky, odpověď si musíte najít sám …

    Odpovědět

  • ejha

    3 ledna, 2011

    No to je ale pekne, prave ku clanku s kritikou o pozickach.
    Nektery lide fakt nemaji na tvari kuzi., nebo jim chyby pater. pocuj Davide… vykasli se nato… podvadeni neni smysl zivota 🙂 …

    Odpovědět

  • pujcitel

    13 listopadu, 2010

    neverim ze existujou lidi co na to skocej, takze si nechte straseni a piste neco uzitecnyho.

    Odpovědět

  • Radek

    15 listopadu, 2010

    🙂 to byste se divil

    Odpovědět

  • Veronika

    15 listopadu, 2010

    I když nepatřím mezi ty méně inteligentní, tak jsem jim na to taky skočila. Zprostředkovatel vypadal velmi seriózně a tvrdil, že do dvou dnů budu mít peníze na účtu. Za týden jsem volala do té společnosti a tam mi řekli, že předali požadavek investorovi. A za další týden mi řekli, že se jim nepodařilo sehnat pro mě peníze. Šlo tedy ve článku zmiňovaný způsob zprostředkování peněz, ale ze smlouvy to nebylo patrné a pan zprostředkovatel samozřejmě uměl obratně obhájit cokoliv, co mi ve smlouvě nebylo jasné. Bylo tam víc důvodů, proč jsem jim na to skočila např. věta „společnost si nebude nárokovat odměnu, pokud mi nepříjdou peníze“, ketrá mě dost uklidnila, ale pak jsem zjistila, že je myšlena jinak… ale o tom všem se tady nedá rozepisovat… sečteno, podtrženo, přišla jsem o 8500,- a slibované peníze jsem nikdy neviděla.

    Odpovědět

  • patak

    12 listopadu, 2010

    Konečně pořádné hodnocení těch lumpů. Odevšad se valí reklamy na půjčování peněz.To kolik zaplatí navíc ale lidem
    vůbec většinou nedochází. Dík za informace

    Odpovědět

  • jitule

    11 listopadu, 2010

    Určitě s tímto článkem souhlasím, sama jsem se stala obětí takových praktik, bohužel.

    Odpovědět

  • Petr

    16 listopadu, 2010

    To nemusí být jenom úvěrové společnosti. V nekalých praktikách je největší expert OVB!!!!!!!!!!

    Odpovědět

  • Kolemjdoucí

    16 listopadu, 2010

    Můžete být konkrétní? Nebo je to jen výkřik do prázdna?

    Odpovědět