Nenechte za sebe platit pojistné. Je to podvod
Českou republikou obcházejí mladíci nabízející uzavření pojistné smlouvy. Pojištěný ale nemá zaplatit žádné pojistné. Při současném uzavření „sponzorské smlouvy“ za něj bude sponzor platit veškeré pojistné. Nadšení mladí prodejci přitom nejsou registrovaní u České národní banky jako pojišťovací zprostředkovatelé.
Sponzorská smlouva je uzavírána mezi společností M Property business group Ltd. registrovanou v daňovém ráji Seychelles. Ta se ve smlouvě zavazuje „platit měsíčně částku, která je shodná s výší pojistného“. Proč se jedná o podvod a jak může fungovat?
Společnost M Property business group není registrovaná u České národní banky jako pojišťovací makléř ani jako pojišťovací agent. Není u ní registrována vůbec, stejně jako její obchodní zástupci. Společnost má internetové stránky mproperty.eu, na nich ale není žádný kontakt ani bližší informace, pouze vstup do informačního systému společnosti pod heslem.
Kromě absence povolení jsou podezřelé i další okolnosti. Např. ta základní: Odkud peníze na „sponzoring“ společnost bere? Jednou z odpovědí může být „z provizí od pojišťovny“. Redakce má sice k dispozici „Sponzorskou smlouvu“, „Smlouvu o spolupráci“ a „Obchodní podmínky ke Smlouvě o spolupráci“, nepodařilo se ale zatím zajistit žádnou pojistnou smlouvu.
Pokud v podvodu pojistná smlouva existuje, s největší pravděpodobností se nejedná o smlouvu s žádnou pojišťovnou působící v České republice. České pojišťovny jsou dozorovány Českou národní bankou a není myslitelné, že by přijali smlouvu zprostředkovanou neregistrovaným subjektem. Pokud by si „sponzorovaný klient“ vytvořil smlouvu sám, nevyplatila by provizi. Mohlo by se tak jednat o pojišťovnu registrovanou mimo Českou republiku, případně mimo Evropskou unii.
REKLAMA
Nějaká pojišťovna ovšem v celém podvodu figurovat ale musí. Jinak by nebylo z čeho vyplácet pojistné a provizi za zprostředkování pojištění. Podle našich informací nadšení mladíci nabízející pojištění se sponzorskou smlouvou obdrží 2000 Kč za každého zákazníka. Bez pojišťovny, která v celém případu bude figurovat jako poškozená, by se celý podvod zhroutil.
Jednou z alternativ je, že M Property business group využívá ke zprostředkování pojištění jiného finančního zprostředkovatele. Takto v České republice působila svého času např. Ertrag & Sicherheit, která působila na zprostředkovatelské licenci rakouské společnosti JUNG, DMS & Cie. GmbH, která v Česku podnikala na základě přeshraničního pasu.
Peníze se do „systému“ dostávají formou zálohových provizí. Za zprostředkování smlouvy může společnost inkasovat od pojišťovny až dvojnásobek ročního pojistného. Má tak dostatek peněz na výplatu provize i několik měsíců plateb pojistného za klienta. Provizi musí vracet (či částečně vracet), pokud bude smlouva zrušena do dvou let. Bude-li ale příliv peněz dostatečně rychlý, může se rozplynout dříve, než budou smlouvy masivně padat. „Sponzorský dar“ již nebude placen a klientům zbydou uzavřené pojistné smlouvy.
Klienti, kteří se nechají do podvodu zatáhnout, ovšem také utrpí nemalou ztrátu. Jakmile společnost přestane platit „sponzorský dar“, budou pojišťovny nadále vymáhat pojistné. Pojistky takto uzavírané přitom s největší pravděpodobností budou vysoce nevýhodné a drahé, nemluvě o špatném nastavení (zpravidla takovéto podvodné systémy mají smlouvy naprosto bez krytí rizika). Pojišťovna může pojistné vymáhat i soudně.
Podvedený klient se navíc ani nemusí včas dozvědět, že je v prodlení s placením pojistného. Ve sponzorské smlouvě je sice uvedeno, že „sponzorské platby budou placeny v hotovosti vždy 5 dní před splátkou pojistného pro daný měsíc“, ovšem podle našich informací je vše řešeno poštovními poukázkami. Na účet pojišťovny tak mohou peníze dojít jménem pojištěného, aniž by je osobně odeslal. Jakmile „sponzor“ přestane poukázky platit, pojištěný se stává neplatičem.