Základními argumenty společností lákající nic netušící lidi bývají většinou nereálné, ale jimi garantované zisky, zajištěná investice, dlouholeté zkušenosti jejích manažerů na trzích se všemi možnými finančními nástroji.
Andělé byznysu jsou buď nejumírněnější, nebo nejlakomější
První společností, která u nás nabízí své služby už rok, je Business Angels Investment, nabízející svým klientům garantované zhodnocení vkladů až o 7,8 % (tato společnost je ještě nejblíže k reálným výnosům). Základem pro dosažení garantovaného výnosu je vklad minimálně 50 000 korun na dobu 12, 18 nebo 24 měsíců. Výnosy by se měly vyplácet čtvrtletně. Společnost vaše peníze podle svých tvrzení investuje do projektů, které mají zajímavý výnosový potenciál, ale nejsou schopny si zajistit úvěr od banky.
V současnosti je návratnost peněz garantována investicí do mobilní elektrárny na obnovitelné zdroje. Investice je podle společnosti samozřejmě extrémně bezpečná (to zde asi komentovat nebudeme). Bohužel bezpečnost investice, která je z 90 % financována úvěrem a z 10 % penězi investorů společnosti BAI je skutečně diskutabilní. Společnost samozřejmě šermuje s procenty, jak se jí to zalíbí, jen aby to vypadalo lákavě, ale logika tomu všemu samozřejmě schází.
Společnost dokonce na stránkách upozorňuje klienty, že nabídka je omezená kvůli nemožnosti efektivního využití většího než potřebného množství prostředků. Tím pádem by prý nemohla garantovat výnos, což jí zákon nedovoluje (!). Zákon této společnosti pravděpodobně nedovoluje víc věcí, ale to už se na stránkách samozřejmě nezmiňuje.
Zkrátka a dobře, nebezpečí této společnosti nespočívá jen v tom, že ve vedoucích postech společnosti jsou lidé ve věku 34 let a méně. Ani v tom, že společnost vám dopředu řekne, že investování je riziková záležitost a oni nejsou banka, takže nepojišťují vklady (ale výnos až 7,8 % vám klidně garantují).
REKLAMA
Spíše jde o to, že o něčem, jako je diverzifikace prostředků, zde nemůže být ani řeči, že společnost vybírá vklady od občanů v rozporu se zákonem, že výnosy se vám v případě vypovězení smlouvy před uplynutím stanové doby sníží o několik procent, pokud je vůbec dostanete, a samozřejmě využití privátního kapitálu na jakékoli projekty je vždy považováno za vysoce rizikovou investic a podle toho také vypadají výnosy (které jsou samozřejmě vyšší, než v případě BAI).
All Property Limited: Chcete peníze z Dubaje?
Další společností, před jejímiž aktivitami ČNB v půli března varovala a která přijímá vklady bez povolení regulátora, je firma All Property Ltd. (APL). Ta nabízí na svých internetových stránkách (resp. v dokumentu s gramatickými chybami, který se tváří jako prospekt) možnost zhodnocení investovaných prostředků v řádu desítek procent (přesněji 36 %) a zajištění celého vkladu.
Základem jejich „velice úspěšného modelu“ je diverzifikace prostředků do různých tříd aktiv z celého světa, jako jsou různé druhy cenných papírů (akcie, dluhopisy), nemovitosti, komodity (zlato, diamanty), FOREX, apod. Úplně unikátní je pak argument, který uvádí jako možnost zvyšování zisků oproti konkurenci – využití rozdílně probíhajících dnů pracovního volna a víkendů. To by v jiných velkých investičních, nebo brokerských společnostech určitě nikoho nenapadlo.
Zajímavostí je, že garance výnosů a zajištění pro investory platí pouze do 14. 11. 2009 (dával bych si na tento datum velký pozor). O dva odstavce dál se v „prospektu“ samozřejmě připouští možnost pozbytí platnosti zajištění i garance výnosů a rovněž případná ztráta všech prostředků za nevysvětlených okolností (obchodně-strategické důvody je skutečně přesně specifikovaný důvod).
REKLAMA
Společnost nám zkrátka garantuje výnos a zajištění, o které můžeme kdykoli přijít. Jelikož společnost patří do jurisdikce emirátu Dubaj a jakékoli relevantní informace o firmě jsou prakticky nedostupné, budou veškeré ztracené prostředky velmi těžce vymahatelné. Slibované zisky za to riziko skutečně nestojí.
Další podezřelé společnosti
Dalšími dvěma společnostmi, na jejichž aktivity upozornila minulý týden ČNB, jsou společnosti Sovereign Global Trading a společnosti First Equis Ltd. Ty rovněž nemají oprávnění poskytovat investiční služby na území ČR, protože nedisponují potřebným povolením a nepodléhají dohledu ČNB. Potenciální klienty oslovují prostřednictvím telemarketingu a rovněž nabízejí zhodnocení v řádu několika procent. V podstatě jde o něco jako brokerské společnosti, kterých i u nás v minulosti působilo několik, bohužel jejich existence většinou neměla dlouhého trvání.
Potenciální oběti se snaží přemluvit velmi agresivním způsobem a na první pohled přesvědčivými argumenty k tomu, aby investovali na kapitálových trzích, většinou do jimi vybrané společnosti, případně komodity. Tu mají většinou oni sami nakoupenou a prostřednictvím zvýšené poptávky chtějí vytlačit její cenu co nejvýše, kdy ji prodají s určitým ziskem. Oslovení invesoři však většinou přijdou o své peníze, když už ne při propadu cen akcií, tak za poplatky, které si firma naúčtuje.
Nebezpeční mohou být zejména pro ty, kteří s podobnými praktikami nemají vůbec žádné zkušenosti, případně se na finančních trzích vůbec neorientují. I přesto, že jejich internetové prezentace vypadají na první pohled profesionálně, prakticky nic se z nich nedozvíte. Maximálně tak adresu někde v Japonsku nebo v Indonésii, což nezní moc důvěryhodně.
REKLAMA
Smlouvy, na jejichž základě se prostřednictvím těchto společností investuje, určitě nebudou v českém jazyce, většinou jsou pro investory strašně nevýhodné a v případě problémů se investor s penězi může rovnou rozloučit. Když už, tak je třeba mít na mysli, že i u nás existuje dostatek brokerských společností, které nabízejí investiční služby a jsou prověřené časem.
Název může být zavádějící
Většina podezřelých společností navíc kromě na první pohled zajímavých názvů (které ale normálního člověka většinou odradí) využívají možnost skrývat se za známé a ověřené názvy, které mohou nezkušené lidi (nebo spíše líné lidi, kteří nejsou ochotni věnovat trochu času na zjištění si skutečností) zmást a přilákat, ve skutečnosti ale s firmou nemají nic společného.
U společnosti APL je to zřejmá svázanost s další pochybnou společností, HSBC Dubai Trade („vydělávací patent“ je prakticky ten samý), která těží z názvu velké bankovní instituce, jenž ale se jmenovanou společností z Dubaje nemá skutečně nic společného.
U společnosti BAI je to zase model Business Angels, kterým jsou označovaní investoři investující kapitál do společností s velkým růstovým kapitálem s cílem zhodnocení prostředků. Jde o obdobu venture kapitálu, ale v menších objemech, kdy investor vkládá do společnosti kromě finančního kapitálu také určité zkušenosti, know-how, případně kontakty na strategické partnery apod., které pak mohou využít v daném oboru. Tito invesoři se často sdružují do sdružení nebo sítí, díky nimž mohou efektivněji využívat volný kapitál, informace apod. V ČR existuje několik takových sítí, které zprostředkují společnostem, které potřebují kapitál, kontakty na své členy a případně jim mohou nabídnout služby spojené s přípravou projektů pro vstup investice. Nikdo z nich ale u nás nepřijímá vklady od veřejnosti.
Ať už to tyto společnosti myslí dobře nebo ne, garance nesmyslně vysokých výnosů v kombinaci s minimem dostupných informací a sídlem firem v zemích s nulovou regulací kapitálového trhu nevytváří zrovna obraz velké důvěryhodnosti těchto firem. I přesto se divím, že na internetových diskusích se najde spousta fanaticky „věřících“, kteří na tyto společnosti nedají dopustit a snaží se všechny přesvědčit, že je všechno v pořádku a funguje to.
Buď to dokazuje to, že pánové z daných společností namísto vydělávání ohromných zisků pro své investory raději propagují své společnosti takto pochybným způsobem, nebo se u nás stále nejde množství lidí, kteří jsou zkrátka nepoučitelní. Risk není vždy zisk. Ale vysoký zisk vždy znamená velký risk.