CZK/€ 25.340 +0,22%

CZK/$ 23.254 +0,32%

CZK/£ 30.194 +0,38%

CZK/CHF 26.953 +0,35%

01. 03. 2016

0 komentářů

Nezaměstnanost v EU znovu mírně klesá

 


 

Pouze ve třech zemích nezaměstnanost v posledním měsíci rostla, a sice v Litvě, Lotyšsku a ve Francii. Naopak výraznější pokles zaznamenal Kypr, kde se ovšem nezaměstnanost stále drží nad 15 %. Ve srovnání s loňským rokem došlo k výraznému poklesu nezaměstnanosti ve Španělsku a to dokonce o necelé tři procentní body. Španělská ekonomika, která nabrala dech, konečně vytváří nová pracovní místa a Španělsko se tak začíná z pohledu nezaměstnanosti konečně vzdalovat Řecku, jež je stále zemí se čtvrtinou nezaměstnaných lidí.

ČR je podle nejnovějších údajů druhou zemí s nejnižší nezaměstnaností (4,5 %). Před námi je pouze Německo, kde se míra nezaměstnanosti snížila na nové minimum 4,3 %. Vzhledem k relativně příznivým vyhlídkám pro letošní rok se nejspíše obě země budou stále více potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, který může postupně vyústit akcelerací růstu mezd.

Stranou pozornosti by neměla zůstat nezaměstnanost mladých do 25 let, která zůstává i nadále dvojnásobná ve srovnání s průměrem. I zde ovšem dochází k postupnému zlepšování, i když je přece jen o poznání pomalejší. Firmy zatím dávají přednost spíše uchazečům s pracovními zkušenostmi, avšak časem v zemích s nízkou nezaměstnaností už nebudou moci tolik „přehlížet“ absolventy. 

I když se situace na evropském trhu práce zlepšuje už od roku 2013, do předkrizových úrovní – kdy bylo v EU méně než 7 % nezaměstnaných – má tak nezaměstnanost ještě poměrně daleko. A pro letošní rok odhadovaný růst v tomto směru toho až tolik nezmůže. Předpokládáme proto, že se nezaměstnanost může v tomto roce snížit podobně jako loni tedy o necelé jedno procento. Z tohoto titulu se proto nedá ani očekávat, že by vývoj na trhu práce mohl vést k plošnějšímu vzniku poptávkových inflačních tlaků a napomohl tak k plnění inflačního cíle ECB. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *