Ztráty bezpečných dluhopisů souvisí s globálně se zlepšujícím makroekonomickým prostředím. O tom jsme se mohli přesvědčit i včera, kdy z pohledu investic velmi sledované americké zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby vykázaly (za prosinec) velmi solidní růst.
Když už přitom mluvíme o amerických makro-datech, pak je vcelku jasné, že bezpečné vládní dluhopisy musí být právě kvůli nim velmi nervózní. Zítra na trhy čeká výsledek amerického HDP za poslední čtvrtletí, v pátek potom klíčové statistiky z trhu práce a index podnikatelské nálady ISM v průmyslu. A ačkoliv neočekáváme, že by tato data měla překvapit nějak zásadně pozitivně, již pouhý strach z toho, že by to tak mohlo dopadnout, tlačí dluhopisy k dalším ztrátám.
Jestliže trh s americkými či německými vládními dluhopisy začíná být lehce „vycukaný“ z příchozích makro dat, pak jestli jej opravdu něco děsí, tak to, jak na ně zareaguje Fed. Americká centrální banka „bojující s deflací“ totiž stále kupuje měsíc co měsíc dluhopisy za desítky miliard. Pokud i Fed nazná že ekonomika je na tom opravdu lépe (což asi ještě neučiní na dnešním resp. zítřejším zasedání), bude to pro dluhopisové býky skutečná pohroma. Od té by jej pak mohli zachránit snad jen američtí politici a to za předpokladu, že by ekonomiku bez varování shodili z fiskálního útesu.
Jan Čermák, analytik ČSOB