Horší výhled z pera MMF je částečně pouze technickou reakcí na slabý start do roku 2014 ovlivněný tuhou zimou. Vedle toho je ale MMF také pravděpodobně opatrný kvůli eskalaci globálního geopolitického napětí od Ukrajiny, přes Irák po Thajsko. Poslední průzkum Wall Street Journal mezi americkými ekonomy to jen potvrdil. Podle něj leží v tuto chvíli největší rizika pro americkou ekonomiku za hranicemi Spojených států. Čtyřicet procent všech ekonomy jmenovaných rizik spadalo v posledním průzkumu do kategorie zahraniční hrozby. Na konci roku 2013 to přitom bylo méně než 10 %.
Zatímco Evropu od začátku roku ohrožovala nejvíce eskalace ukrajinské krize, Spojené státy vzhledem k nízké vývozní, energetické i finanční propojenosti vůči Rusku (i Ukrajině) byly relativně imunní. Daleko více je ohrožovaly a stále do určité míry ohrožují problémy čínského finančního sektoru. Pokud by kvůli němu druhá největší ekonomika výrazněji šlápla na brzdu, byl by to problém pro celý region jižní a východní Asie a pro USA daleko větší hořká pilulka. Mini- stimulační program čínské vlády však tato rizika alespoň načas dostal mimo hlavní pozornost trhů.
V tuto chvíli jsou proto v centru pozornosti především boje v Iráku, které mohou přerušit dodávky ropy na světový trh. Cena černého zlata tak v uplynulých dnech vystřelila na nejvyšší úrovně za posledních devět měsíců. Vyšší ceny ropy snižují schopnost amerických domácností utrácet a současně mohou zanechat negativní otisk na akciových trzích. Slabší akcie se pak mohou zakousnout do úspor Američanů a teoreticky mohou ještě více zchladit jejich spotřební apetit. Nic takového se zatím neděje, ale vyloučit se to nedá. I proto je MMF logicky opatrnější.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery