CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +100,00%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

22. 07. 2014

0 komentářů

Obavy z deflace vedou ECB k netradičním krokům

 


 

Klíčové pro rozhýbání ekonomiky a také snížení nezaměstnanosti je zejména podpora poskytování úvěrů podnikům, které nyní v očekávání nižších cen investice spíše odkládají. ECB proto snížila úrokovou sazbu na rekordních 0,15 % a poskytuje nyní komerčním bankám nejlevnější úvěry v historii.

Opatření mají také pomoci také v boji s nepříznivým vývojem inflace. Ta je již více než rok hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako optimum cenové stability. „Obavy, že se celá eurozóna ocitne v deflační spirále, jsou však poněkud přehnané. Inflace dosáhla svého dna a lze očekávat, že i díky intervencím ECB se bude zvyšovat, ačkoliv tempo zrychlování nebude nikterak závratné,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. V USA je inflace ostatně již nějaký čas v pohybu směrem vzhůru a od února do května poskočila o celé jedno procento na 2,1 %.

Ze současných úrokových sazeb se přirozeně radují zejména dlužníci. Jak domácnosti, které oceňují nízké splátky, tak i firmy, jejichž projekty vykazují vyšší výnosnost. Naopak v růst sazeb doufají soukromí investoři, kteří vložili své prostředky například do produktů postavených na držení dluhopisů do doby splatnosti. „Čekání na vyšší úrokové sazby však vypadá jako čekání na Godota. Vyšší sazby stále nepřicházejí a cena peněz zůstává mizivá a s tím i výnosy kreditně nejkvalitnějších pevně úročených nástrojů,“ komentuje situaci Aleš Prandstetter. Aktuální politika ECB zároveň napovídá, že nízká úroveň sazeb bude realitou ještě delší dobu.

Evropská ekonomika se pomalu staví na nohy. Pomáhá jí zlepšená důvěra podnikatelů a spotřebitelů a obnova asijského exportu. K celkovému zotavení má však ještě daleko. V delším časovém horizontu by jí mohl uškodit dlouhodobý, ale poněkud opomíjený faktor. Demografický vývoj v Evropě věští pokles počtu obyvatelstva, podobně jako je tomu například v Japonsku. Pozitivní přírůstek populace přitom generuje dodatečnou poptávku, na které je závislý růst hospodářství, ale i inflace. „Pokud tento, nikoli jediný, ale vcelku důležitý, motor vypadne na dlouhou dobu, není japonská stagnace při vysoké životní úrovni a v prostředí s nízkou inflací a úroky úplně nepravděpodobným scénářem,“ uzavírá Aleš  Prandstetter.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *