Meziměsíčně i meziročně klesl celkový objem úvěrů nefinančním podniků v portfoliích bank (meziroční pokles činil 0,8 %). Zatímco objem úvěrů do zpracovatelského průmyslu (+0,8 %), velko- a maloobchodu (+3,0 %) a do sektoru utilit (+20,1 %) je stále meziročně vyšší, patrné poklesy jsou např. v sektoru stavebnictví (-3,7 %) a v sektoru dopravy a skladování (-9,4 %).
Tento trend záporné dynamiky vývoje úvěrů podnikům je potvrzen i statistikou NOVÝCH úvěrů. Za prvních 7 měsíců roku 2013 byl nefinančním podnikům poskytnut o 2,6 % nižší objem nových úvěrů než za prvních 7 měsíců roku 2012. Obzvláště patrné je zpomalení u ostatních středních úvěrů (7,5–30 mil. Kč), kde objem klesl meziročně o 42,9 %. Naopak objem nových úvěrů „kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet“ je (meziročně za prvních 7 měsíců) o 3,9 % vyšší.
Objem úvěrů obyvatelstvu se zvyšuje – ke konci července meziročně o 3,7 %. Hlavním tahounem stále zůstávají úvěry na bydlení (+4,9 %), především hypoteční úvěry (+6,3 %). Meziměsíčně se mírně zvýšil i celkový objem úvěrů na spotřebu, nicméně meziročně zůstává dynamika mírně záporná (-0,6 %).
Podobné trendy dokládá i statistika NOVÝCH úvěrů domácnostem. O velkém rozšíření a oblibě produktů konsolidace a refinancování stávajících spotřebitelských závazků svědčí to, že za prvních sedm měsíců roku 2013 poskytly banky o 25,9 % větší objem nových úvěrů na spotřebu než stejné období loňského roku. Stejné srovnání udává o 18,4 % větší objem nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí.
* Podíl na celkových úvěrech daného typu
REKLAMA
Průměrné nominální sazby z nových úvěrů „kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet“ poskytnutých v červenci nefinančním podnikům klesly o 4 bazické body (na 2,68 %) a z úvěrů ostatních nepatrně o 2 bazické body vzrostly na 2,14 %.
Průměrná úroková sazba z nových červencových úvěrů domácnostem činila 14,1 % u úvěrů na spotřebu (růst o 10 bazických bodů oproti červnu) a 3,37 % u úvěrů na nákup bytových nemovitostí (růst o 7 bazických bodů).
Celkový objem i podíl klasifikovaných úvěrů (s určitým zjednodušením těch, které jsou po splatnosti 30 a více dní) v červenci velmi mírně klesl na 244,5 mld. Kč, resp. 10,08 %. Stagnace je zaznamenána u úvěrů v selhání (90+ dnů po splatnosti) s objemem 144,4 mld. Kč a podílem 5,96 %.
U nefinančních podniků se v červenci mírně zvýšil objem i podíl klasifikovaných úvěrů (podíl 12,55 %) a nepatrně pak podíl úvěrů v selhání (z červnových 7,6 % na 7,61 %). V segmentu obyvatel se kvalita úvěrového portfolia zlepšila, avšak velmi nepatrně.