Mario Draghi před čtrnácti dny přeladil na silně holubičí strunu a v prosinci čeká eurozónu pravděpodobně další uvolnění měnové politiky. Švédská centrální banka rozšířila přímý tisk peněz již v uplynulém týdnu a na jeho konci si nechala prostor pro měnovou expanzi otevřený i Bank of Japan. Fed tak ve svém tažení za dražšími penězi zatím zůstává osamocen a jeho prosincové rozhodnutí bude nakonec ještě hodně podmíněno příchozími daty.
V tomto týdnu to budou především páteční data z trhu práce. Pokud se payrolls (přírůstek pracovních míst mimo zemědělství) vrátí do blízkosti 200 tisíc (jak očekáváme) a kdyby trhy jako bonus dostaly ještě lehké zrychlení mezd, může tento týden ve finále ještě více otevřít dveře prosincovému růstu sazeb v USA.Svoji roli ale může ještě dnes sehrát i podnikatelská nálada v průmyslu – Fed potřebuje, aby přes slabší zahraniční poptávku a krizi těžařů index nespadl hlouběji pod klíčovou hranicí 50 bodů. Kromě makro-čísel se v tomto týdnu na veřejnosti objeví znovu guvernérka Janet Yellenová i její pravá ruka viceguvernér Stanley Fischer. Trhy jim budou viset na rtech.
V Česku bude tou dobou o pozornost s novou prognózou soupeřit i Česká národní banka. Guvernér Singer pravděpodobně představí nižší inflační výhled pro příští rok a do hry se může dostat otázka dalšího natažení závazku intervenovat proti koruně. Bude také zajímavé sledovat, jak se ČNB popasuje s vidinou silnější měnové expanze v eurozóně a zda se do úvah centrálních bankéřů nevrací i možnost zavedení záporných sazeb.
Jan Bureš Hlavní ekonom Poštovní spořitelny