CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

30. 05. 2013

0 komentářů

OPEC zavírá oči před jílovou břidlicí

 


 

Vyslanci jednotlivých producentů černého zlata se sejdou poslední květnový den ve Vídni a světové trhy doufají, že nedojde k žádným zásadním politickým změnám. Země sdružené v organizaci OPEC, jejichž hospodářství závisí na těžbě a exportu ropu, jsou nyní vystavené nové hrozbě, a to nalezišti zásob jílové břidlice v USA. Proto bude zajímavé sledování květnové zasedání největších vývozců černého zlata a monitorovat postoje jednotlivých států k tomuto novému nerostnému bohatství, které by mohlo uzavřít kohoutky jejích hlavního zdroje příjmů, a to vývoze ropy do USA – největší spotřebitel této komodity.

Naštěstí není potřeba panikařit, protože důvodů pro zachování klidu lze najít hned několik. Cena ropy Brent se téměř 2 roky drží nad hodnotou 100 amerických dolarů za barel (159 litrů), což si pochvaluje hlavně Saudská Arábie. Trh je rovněž poměrně vysoko v porovnání s historickými hodnotami. Zajímavostí na trhu ropy je skokový nárůst cen za poslední desetiletí. V roce 2002 se dal pořídit barel za 25 dolarů, v roce 2012 už byl více než čtyřnásobně dražší, když stál v průměru 111 dolarů. Letošní rok zatím drží průměr na 102 dolarech.

Mezinárodní energetická agentura zveřejnila tento měsíc zajímavou zprávu, ve které uvádí, že zásoby jílové břidlice v USA mohou do 5 let uspokojit světovou poptávku, a tak se OPEC dostává do poměrně složité situace, protože bude muset najít kompromis mezi prodejní cenou a ziskem. Revoluce ve využívání jílové břidlice ve Spojených státech, by mohla ukončit dekády růstu cen ropy. Christof Ruhl, hlavní ekonom gigantu British Petrol, se dokonce domnívá, že zásoby břidlice v Severní Americe do deseti let převálcují celou organizaci OPEC.

Je tomu rok, co se objevila revoluce na poli jílové břidlice a právě před rokem se delegáti OPEC odmítli zabývat takovou maličkostí, jako je nová energetická bomba. Nyní se jim to může vymstít. Kuvaitský ropný ministr Hani Hussen se vlivu břidlice na trh s ropou ani po roce neobává, podle něj jde zatím o nepotvrzené projekty. Velmi podobně se vyjádřil i jeho venezuelský protějšek Rafael Ramirez, který rovněž nemá strach z nového konkurenta na energetickém trhu. Budoucnost této organizace, která sdružuje 12 zemí ze Středního východu, Afriky a Jižní Ameriky, však zažíná být nahnutá. V minulém roce USA zaznamenaly největší meziroční nárůst v těžbě ropy od roku 1860, od kdy se staly producentem. Denně vytěžily 850 000 barelů, tedy více než Katar a Ekvádor dohromady. Vliv jílové břidlice se však již začal projevovat nepřímo na trhu s ropou a první negativní příznaky již pociťují hlavní exportéři do USA. Pod tlak se dostává hlavně Nigérie a Alžírsko, protože jsou nuceni snižovat ceny černého zlata.

Podle předběžných informaci se na pátečním zasedání skupiny OPEC neodehraje žádný převrat. Producenti zavřou oči a schválí těžbu 30 milionů barelů ropy za den se směřováním ceny nad 100 amerických dolarů za barel. Zásadní vliv v organizaci si drží Saudská Arábie, která vyprodukuje v průměru 10 milionů barelů ropy za den. Obchodníci ropy se sice nemusejí obávat skokové změny v cenách na globálním trhu, z dlouhodobého hlediska je však velmi pravděpodobné, že se dočkáme výrazného propadu v cenách a také toho, že o organizaci OPEC se budou děti učit v hodinách dějepisu.

REKLAMA

Graf: Vývoj ceny ropy Brent na denním grafu za posledních 10 let

bossa-opec-bridlice

Michal Kraus, analytik Bossa

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

nedostatek zdrojů

Nedostatek zdrojů? Ten problém neexistuje

Neexistuje nic jako problém vyčerpání zdrojů. Opakuji pomalu a důrazně: Neexistuje nic, jako problém vyčerpání nebo nedostatek zdrojů. Když jsem přesně to stejné říkal před deseti lety, řada studentů i kolegů vrtěla hlavou.

Text: Luboš Smrčka

09. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *