OVB si zahrává s důvěrou klientů
Etický výbor AFIZ ve čtvrtek rozhodl o pozastavení členství společnosti OVB kvůli opakovaným stížnostem klientů na některé spolupracovníky OVB. Určitou výstrahou pro společnost bylo už vyloučení individuálního člena, Lukáše Štorka, ze svých řad kvůli stížnosti společnosti Partners před více než půl rokem.
OVB ale neprokázala vůli tento problém jakkoli řešit a namísto sjednání nápravy, důkladného vyšetření, případně udělení zákazu činnosti, se za Štorka otevřeně postavila. Naopak, za výroky Tomáše Prouzy, který konání OVB otevřeně kritizoval a dokonce nařkl pracovníky OVB z úmyslného poškozování klientů společnosti Partners, podala na Partners i samotného Prouzu trestní oznámení.
Jelikož se stížnosti na Štorka i jiné spolupracovníky OVB začaly nepříjemně množit, asociace zareagovala asi nejlépe, jak ji její možnosti dovolují. Pozastavila činnost OVB s tím, že po odstranění nedostatků bude pozastavení činnosti zrušeno.
Impérium vrací úder
Podle pravidla nejlepší obranou je útok se vypořádala OVB i se čtvrtečním pozastavením činnosti od AFIZu. A to poměrně nečekaným a demonstrativním vystoupením z asociace, včetně své dceřiné společnosti EFCON Consulting. Člověk musí být při čtení tiskové zprávy OVB trochu smutný. Alibistický přístup společnosti, která zaujala poněkud útočný postoj, a navíc se snaží z této situace vytěžit maximum (jsme největší a nejsilnější a budeme si to dělat jak se nám zachce, jsme obětí konkurenčního boje apod.), je tak trochu ranou pod pás celému poradenskému byznysu v Čechách.
OVB zkrátka nechce uznat, že v jejích řadách jsou poradci, kteří škodí většině klientů, které navštíví. Objektivně řečeno, ve které společnosti nejsou, i když, doufejme, tvoří minimum. Ale společnosti OVB to zjevně nevadí a nemíní s tím nic dělat, a už vůbec nemíní povolit někomu jinému, aby její „dobře zaběhnutý stroj“ jakkoli omezoval nějakými kontrolami kvality. A to je hodně nebezpečný přístup, který se může společnosti v budoucnu vymstít.
REKLAMA
OVB se zahrává nejenom s vlastními klienty a poradci, ale i s vlastní existencí. Na prosazování kvantity na úkor kvality, kterou se OVB evidentně řídí, jí dnes určitě skočí mnoho lidí. Šéfové společnosti jaksi stále zaslepeně věří tomu, že jako jedna z nejstarších a největších společností může OVB ovlivňovat dění na trhu finančního poradenství. Nechtějí si přiznat, že nic netrvá věčně a lpění na svém pochybném modelu prodeje, protěžování produktivních bouchačů a nalhávání si o své důležitosti, ji může v budoucnu velmi uškodit.
OVB si nechce uvědomit, že finanční gramotnost, dnes zatím u většiny lidí na velmi nízké úrovni, se může s postupem času zvyšovat. Lidé zkrátka budou stále častěji chtít řešit svou finanční situaci a sami budou vyhledávat pomoc odborníků, z nichž si budou vybírat ty nejlepší. Kdo ale přenechá řešení svých peněz někomu, kdo je už dnes pro mnohé lidi vzorem pro negativní obraz finančních poradců a důvodem, proč mnozí služby finančních poradců z principu odmítají?
Zajímavý výrok šéfa OVB, že společnost chce miliony, ušetřené na členských vkladech do asociace, investovat do „dalšího zkvalitňování přípravy našich spolupracovníků,“ zní jako hodně profláknuté klišé, které za chvíli nebudou brát vážně ani samotní spolupracovníci společnosti. Navíc se může lehko stát, že o kvalitní pracovníky, kteří mají vůli nadále zlepšovat svou práci, bude mít zanedlouho společnost skutečnou nouzi. Stane se tak odpadním košem pro všechny, kteří nechtějí dělat poctivé poradenství.
OVB totiž dala svým postojem jasně najevo, že nestojí o poradce, kteří odvádějí kvalitní práci i za cenu nižších příjmů z provizí, ale že bude obhajovat bouchače, kteří vydělávají na úkor klienta. Ať už jsou ale kroky OVB jakékoli, doufejme, že nejhorší scénáře se nepotvrdí. Nakonec by totiž poraženým nebyla společnost OVB, nebo jiné společnosti, které její kroky odsuzují, ale opět jen a jen klient.
REKLAMA
Stanovisko AFIZ – jasný signál všem nepoctivým?
Na druhou stranu, abychom nemluvili pouze o negativech, jedna věc je v případu pozitivní a tou je stanovisko Etického výboru AFIZu. I když jsem si dovolil asociaci pře několika dny nařknout z toho, že se chová jako mrtvý brouk, rád se přiznávám, že jsem se mýlil.
Přestože jde „pouze“ o podmínečné vyloučení, resp. dočasné pozastavení činnosti, AFIZ jasně deklaroval jak důvod, a tak i možnosti, za kterých může být pozastavení členství zrušeno. AFIZ tak dal jasně najevo, že absenci fungujících vnitřních kontrol a pochybné praktiky ve velkém nebude akceptovat. Zároveň jde o vztyčený prst pro všechny společnosti, které chtějí jít ve šlépějích OVB.
Zbývá už jen čekat, jak se ke konání OVB postaví ostatní společnosti. Dá se předpokládat, že většina z nich stanovisko AFIZu podpoří jako krok správným směrem, mohou se ale najít i takoví, kteří budou na straně OVB, popřípadě budou zvažovat podobný postup. To by mohlo mít podle některých názorů negativní vliv na financování a fungování asociace, a potažmo na celý poradenský byznys v ČR. Anarchie na trhu určitě nemůže nikomu prospět.
Asociace však podle slov generální sekretářky Marie Gellové nic takového nepřipouští. „Vystoupení OVB a EFCON jistě neohrozí fungování AFIZ. Asociace je dobře stabilizovaná a věřím, že výpadek v rozpočtu na rok 2009 se nám podaří pokrýt z úspor a dalších činností, kterým se AFIZ věnuje. Naopak očekáváme i vstup nových společností,“ říká Gellová.
K možnosti odchodu dalších společností pak dodává: „Vlnu odchodu členských společností neočekáváme. Není proto žádný důvod. Rozhodnutí Etického výboru o pozastavení členství, který OVB v médiích uvedla jako důvod jejího odchodu, se týkal pouze OVB samotné. Nehledě na to, že ostatní členové se k řešení případných pochybení u klientů staví výrazně jinak, než tomu bylo u OVB.“ Právě poslední věta, podobně jako reakce na konání OVB od některých poradců, je příslibem, že u nás stále existuje mnoho společností, které chtějí dělat poradenství s důrazem na kvalitu a ne prodej výnosných produktů.