Partners chtějí na burzu. Mají šanci?
Finančně poradenská společnost Partners Financial Services plánovala v roce 2012 svůj vstup na burzu v letech 2016 či 2017. Podmínkou bylo dosažení obratu finanční skupiny ve výši 4 mld. Kč. Tento plán nevyšel, ovšem Partners se vstupu na burzu nevzdávají. Podle Lady Kičmerová, ředitelky marketingu Partners, by ke vstupu na burzu mělo dojít v roce 2018 nebo 2019.
Současnými majoritními vlastníky společnosti Partners jsou předseda představenstva Petr Borkovec a člen dozorčí rady Radim Lukeš. Společně drží více než 70 % akcií společnosti, dalšími partnery jsou Jitka Lucbauerová, Petr Kroupa, Karel Maroušek a Michal Oppl. Mezi spoluvlastníky společnosti Partners již nefiguruje ani jeden z oficiálních zakladatelů.
Finančně poradenskou společnost v roce 2007 založila čtveřice již v té době známých osobností – Kateřina Palková, Jan Mayer, Tomáš Prouza a Pavel Kohout. Pouze posledně jmenovaný ještě ve společnosti působí. Ani jeden z majoritních vlastníků Partners ve společnosti zpočátku majetkově nepůsobili, ani nezastávali jiné výkonné funkce. Do Partners odešli z OVB Allfinanz i se svými obchodními strukturami a jakékoli jejich zapojení by mohlo být vnímáno ze strany OVB negativně a jako příčina podání žaloby.
Jako první z oficiálních zakladatelů opustil Partners Jan Majer. Do Partners přešel ze společnosti Fincentrum, kde založil odborný server Investujeme.cz. „Při vzniku Partners jsem byl coby píšící finanční poradce jednou nohou ve světě financí a druhou v médiích. Dnes se chci věnovat výhradně rozvojovým mediálním projektům,“ uvedl ke svému odchodu ke konci roku 2009 Jan Majer. V době jeho odchodu ze společnosti byl jeho 5% podíl akcií odhadován na 11,75 mil. Kč až 36,5 mil. Kč.
O dva roky později Partners opustil Tomáš Prouza. Jeho cesta k Partners vedla přes post náměstka tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) a krátkou zastávku v ČSOB. Oficiálním důvodem odchodu byly rodinné důvody. „Rozhodl jsem se po hektických pěti letech v Partners odejít a věnovat volný čas své rodině, která se nedávno významně rozrostla,“ Uvedl Tomáš Prouza.
REKLAMA
Kateřina Palková přešla do Partners z Pioneer Investments a s touto investiční společností mají dodnes Partners nadstandardní vztahy. Kateřina Palková v polovině roku 2013 ukončila činnost výkonné ředitelky a o půl roku později ji i na pozici předsedy představenstva nahradil Petr Borkovec.
Posledním ze zakladatelů zůstává v Partners Pavel Kohout, který skupinu posílil po svém odchodu z PPF Petra Kellnera. V současnosti je místopředsedou dozorčí rady Partners a předsedou představenstva Partners investiční společnosti.
Partners na burzu, ale majoritu neprodají
Podle informací Mergermarket news plánují Partners vstoupit na burzu v rámci IPO jak s novými, tak se stávajícími akciemi. Současní majitelé společnosti tak budou částečně realizovat exit z firmy. Radim Lukeš a Petr Borkovec se ale svého majoritního podílu vzdát nechtějí.
Kromě částečného exitu chce společnost Partners získat prostředky na posílení zejména online distribuce. K tomuto účelu plánuje nákup webových portálů či online distribučních společností. Chce se přinejmenším v následujících dvou letech soustředit na český trh.
REKLAMA
Zaměření na český trh odpovídá i burza, na kterou by Partners chtěli vstoupit. Není sice ještě rozhodnuto, ale přednostně má být podle Lady Kičmerové zvažována Burza cenných papírů Praha.
Budou Partners dost velcí?
Petr Borkovec v roce 2012 podmínil vstup na burzu dosažením obratu kolem 4 mld. Kč. Ten je ale stále v nedohlednu. Na stagnujícím či klesajícím finančně poradenském trhu stále více svazovaným regulací se neroste snadno. Partners Financial Services navíc v roce 2014 poklesly výkony za finanční poradenství o 10,2 % na 1,128 mld. Kč. K dostatečnému navýšení obratu nepomáhá příliš ani investiční společnost s výnosy kolem 30 mil. Kč. V roce 2014 dosáhla čistého zisku 87,884 mil. Kč (meziročně –10,1 %).
Při srovnání společnosti Partners se společností OVB Holding, která je kotovaná na burze, vychází tržní kapitalizace přibližně na hodnotu 1,1násobku tržeb. Ty v loňském roce dosáhly 1,128 mld. Kč a na základě „rychlého ocenění“ by tak mohla být tržní kapitalizace Partners přibližně 1,24 mld. Kč.
Společnost Partners Financial Services má základní kapitál 100 mil. Kč. Z nich je ovšem 46,750 mil. Kč drženo společností a mezi akcionáři je rozděleno 53,250 mil. Kč základního kapitálu. Z nich je minimálně 37,275 mil. Kč ve vlastnictví Petra Borkovce a Radima Lukeše. I kdyby tito neprodali nic ze svých podílů v rámci IPO, při zachování jejich majority by mohly být na trh uvedeny akcie v nominální hodnotě kolem 37,275 mil. Kč.
REKLAMA
Byli-li by na burzu uvedeny veškeré akcie kromě majority Petra Borkovce a Radima Lukeše, na trh by se dostaly akcie v hodnotě až 620 mil. Kč. To je ale optimistický objem IPO, kdy by stávající akcionáři museli prodat veškeré své akcie. I tak by se dostala na úroveň tržní kapitalizace blízké společnosti Pivovary Lobkowicz Group, které v době zahájení obchodování dosáhly tržní kapitalizace 1,87 mld. Kč při „free float“ (obchodovaných akciích na kapitálovém trhu) 22 %[1]. Nereálný vstup na burzu tedy nemají.
[1] Nejmenší emisí obchodovanou na BCPP je v současnosti společnost E4U s tržní kapitalizací 217,9 mil. Kč.