Partners založili investiční společnost
Finančně poradenská společnost Partners v letošním roce rozjíždí jeden projekt za druhým. Na jaře spustila ve spolupráci s UniCredit Bank projekt Partners bankovní služby, na podzim získala licenci pro svou vlastní investiční společnost. Podílové fondy pochopitelně ještě nenabízí – ale plány má ambiciózní. Podle optimistických odhadů by první vlastní podílové fondy mohla Partners investiční společnost nabídnout již na úsvitu jara 2011.
Partners investiční společnost byste ale dnes v obchodním rejstříku hledali zatím marně. Žádná česká společnost nesmí být nazvána "investiční společnost" dříve, než od České národní banky obdrží příslušnou licenci. Tu získala Partners nemovitostní a.s. v pátek minulého týdne.
"Chceme se dál rozšiřovat na trhu nejen množstvím klientů a provizním obratem, ale i šíří poskytovaných služeb," uvedla k našemu dotazu na důvody založení investiční společnosti Lada Kičmerová, tisková mluvčí Partners, a dodala: "Dalším krokem byla vlastní investiční společnost."
Ze zelené louky k podílovým fondům
Založení investiční společnosti není jednoduchý proces. V prvé řadě je třeba založit akciovou společnost. Tou byla v případě projektu Partners společnost Partners nemovitostní a.s., která byla založena 5. srpna 2010. Následuje příprava a podání žádosti o licenci investiční společnosti u České národní banky. Zářijovou žádost Partners schválila ČNB 19. listopadu 2010. Teprve nyní může dojít k přejmenování Partners nemovitostní a.s. na Partners investiční společnost a.s.
Příprava samotných podílových fondů je otázka další práce. V současné době ještě není zcela zřejmé, jaké fondy Partners investiční společnost nabídne. S největší pravděpodobností se bude jednat ale o fondy fondů založených na podobném principu, na němž stojí další projekt – Partners Multibrend. V tomto případě se jedná o zabalení několika podílových fondů do různých krabic.
REKLAMA
Konflikt zájmů?
Finančně poradenské společnosti jako svou největší devizu udávají nezávislost. Shodou okolností se nezávislostí ohánějí i společnosti, které jsou ve vlastnictví pojišťovny. Nabízí se otázka, jak se Partners a její finanční zprostředkovatelé vypořádají s konfliktem zájmů u klienta – mají prodat optimální variantu, nebo raději nabídnout fond společnosti, ke které mají (majetkově) nejblíže?
"Připravované fondy budou z rozhodující části koncipovány jako fondy fondů. Budou pracovat s fondy šestnácti renomovaných světových investičních společností. Ze spektra tisíců dostupných fondů vybereme šampióny, kteří vystupují z davu. To je první významý bod, kterým se nové fondy mají lišit od šedivého průměru. Nikoli konflikt zájmů, ale naopak supernezávislost," uvedl Pavel Kohout.
A jaký bude druhý bod, jímž nové fondy mají zaujmout oproti konkurenci? "O tom nelze hovořit předčasně," říká Pavel Kohout. "Nicméně řeknu to, že nehodláme investory nechat trpět, pokud nastane nějaká další finanční krize. Z posledních deseti let, kdy jedna bublina následovala druhou, jsme se přece jen poučili."
Fond fondů má výhodu, že může své portfolio mnohem snáze umístit do většího počtu podílových fondů než samostatný klient při pravidelné investici. Na druhou stranu jsou fondy fondů o něco dražší variantou podílových fondů, neboť jsou zatíženy zdvojenými správcovskými poplatky: Na jedné straně poplatkem za správu investice na úrovni fondu fondů, který musí aktivně vybírat cílové podílové fondy a rozdělovat mezi ně prostředky, na straně druhé poplatkem za správu investice v cílovém fondu, který musí aktivně vyhledávat konkrétní investiční nástroje.
REKLAMA
"Využili bychom obchodně domluvených retrossesion fee, které se vrací do fondu a zlepšují výkonnost fondu (40 – 50 % fee). Poplatky musí být rozhodně konkurenceschopné a rádi bychom zvolili strategii nižších vstupních poplatků, ale mluvit o cenách je ještě strašně předčasné!" sdělila Lada Kičmerová k cenové strategii nové investiční společnosti. Ke zdvojení správcovských poplatků by tak nemuselo docházet.
Finanční poradce nesmí radit
Zákon po implementaci směrnice MiFID zakazuje finančním poradcům radit o investicích. Rozlišuje několik úrovní, z nich patří investiční poradenství mezi nejvyšší. Naprostá většina finančních poradců má statut "vázaného zástupce", a jako takový může předávat klientům pouze přednést klientovi informace od osob, která mají oprávnění investiční doporučení vydávat. Těmi nejsou ani finančně poradenské společnosti, které mají statut "investičního zprostředkovatele".
"Nejsme investiční poradci, jsme investiční zprostředkovatelé a jako takoví nemůžeme v investicích klientům ani radit, může pouze předávat informace," uvedla Lada Kičmerová, "tím, že bude investiční společnost naše, budeme moci zajistit, aby poradci měli lepší informace a kvalitní software."
Kdo za tím stojí
Bezesporu hlavními osobami stojícími za investiční společností Partners jsou Martin Vícha, Katka Pálková a Pavel Kohout, kteří stojí v představenstvu. Nicméně vytváření investičních strategií a podílových fondů bude mít pod dozorem především Pavel Kohout, kterému bude k ruce Aleš Tůma.
REKLAMA
Založení investiční společnosti a následných podílových fondů není triviální záležitostí. Toho si jsou lidé v Partners vědomi, proto si zejména k právnímu poradenství i do investičního výboru přizvali odborníky z Pioneer investiční společnosti.
Distribuce je základ. Není-li odbyt, produkt může být sebelepší. U Partners má distribuci na starosti především Petr Borkovec, který ji bude zajišťovat i u investiční společnosti.
Jaké jsou plány?
Finančně poradenská společnost Partners již nyní zprostředkovává poměrně zajímavý objem investic. Podle údajů společnosti Partners v roce 2010 zprostředkuje téměř nebo více než miliardu korun jednorázově a dalších 400 mil. Kč ročních plateb do pravidelných investic. Již nyní velká část míří do Partners Multibrandu – a přesměrování nových investic do podílových fondů vlastní společnosti.
Článek byl aktualizován v 9 hodin.