Pavel Uzel odvolán… co bude dál s OVB?
Je tomu přesně týden, kdy jsme informovali o překvapivém odvolání generálního ředitele OVB Holdingu Michaela Frahnerta. Na jeho místo nastoupil Wilfried Kempchen, který se své nové role ujal s nečekanou razancí.
V úterý se nový generální ředitel OVB Holdingu zúčastnil setkání českého vedení OVB s řediteli. Výsledkem bylo okamžité odvolaní Pavla Uzla z postu generálního ředitele OVB Allfinanz v České republice. Zemští ředitelé měli vyjádřit nespokojenost s fungováním centrály i s postoji pana Uzla.
Oficiální stanovisko OVB k odchodu Pavla Uzla jsme obdrželi ve včerejších odpoledních hodinách: "Pavel Uzel , předseda představenstva OVB v České republice, včera po vzájemné dohodě
s představenstvem OVB Holding AG odstoupil ze své pozice . Odstoupení Pavla Uzla nikterak nesouvisí s odvoláním Michaela Frahnerta z vedení holdingu OVB." Ostatně, konkrétní důvody OVB nesdělila ani v případě odvolání Michaela Frahnerta z čela OVB Holdingu.
Kromě nespokojenosti zemských ředitelů by bylo možné identifikovat i další důvody, které mohly k odvolání generálního ředitele přispět.
Na jaře letošního roku prohrálo OVB spor s Karlem Marouškem, jehož výsledkem je kromě povinnosti vyplatit mu zadržované provize také rozhodnutí Vrchního soudu o neplatnosti konkurenční doložky ve smlouvě OVB. Tím se otevřel prostor pro odchod nespokojených poradců společnosti.
REKLAMA
Odchody velkých struktur z OVB začaly nedávným přechodem Stanislava Dostála staršího se svým ředitelstvím do společnosti Fincentrum. Jedná se zřejmě o největší obdobnou událost po odchodu struktury Radima Lukeše a Petra Borkovce z OVB do nově vznikajících Partners. A v kuloárech se hovoří o dalších významných manažerech OVB, kteří se rozhodují o vyřešení nespokojenosti obdobným způsobem – odchodem z OVB.
Spekulace, že dalším, kdo opustí řady vedení OVB, může být Benedikt Fronc, šéf OVB na Slovensku, vyvrátila Brigitte Bonifer, ředitelka Investor Relations OVB. "Benedikt Fronc má plnou důvěru managementu OVB," uvedla na dotaz serveru Investujeme.sk.
Jak reaguje finančně poradenský trh?
OVB patří bezesporu k nejvýznamnějším finančně poradenským společnostem na českém trhu. Není proto divu, že personální změny v jejím čele jsou středem zájmu.
Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum, k odvolání Pavla Uzla uvedl: „Odvolání Pavla Uzla po odvolání Michaela Frahnerta minulý týden není nijak překvapující. Jeho nástupce však bude mít mimořádně těžkou práci: Skupina Radima Lukeše odešla z OVB kvůli zásadním nedostatkům centrály již v létě 2007, následující dva roky problémy spíše prohloubily než zlepšily. Centrála OVB je ve vleklé krizi několik let a minimálně několik dalších let jí bude trvat náprava.“
REKLAMA
Že odvolání Pavla Uzla narozdíl od předchozího odvolání Michaela Frahnerta z čela Holdingu není překvapením, soudí i Martin Gardavský.
„Odvolání ředitele OVB v České republice ukazuje, že změny zahájené odvoláním pana Frahnerta nebudou jen kosmetické, a potvrzuje zprávy o velmi napjatých vztazích mezi centrálou OVB a zemskými řediteli. Je to zřejmě také reakce na stále rostoucí počty odcházejících spolupracovníků, kteří zjistí, že bez potřebného analytického a servisního zázemí, bez investic do značky firmy a bez řešení poškozování klientů OVB nemají šanci na trhu konkurovat,“ komentoval odvolání generálního ředitele Tomáš Prouza, ředitel pro rozvoj a péči o klienty a místopředseda představenstva společnosti Partners.
„OVB už také nemůže spoléhat na to, že své spolupracovníky udrží v ekonomickém otroctví výhrůžkami milionových pokut kvůli konkurenčním doložkám, které soud prohlásil za neplatné, stejně jako neuspějí protiprávním zadržováním provizí a podobnými agresivními praktikami,“ dodává Tomáš Prouza.
REKLAMA
Co bude s OVB dál?
Včera byl již ze stránek OVB v sekci „Vedení společnosti“ odstraněn bývalý generální ředitel a ve vedení zůstává Vladimíra Martincová, členka představenstva zodpovědná za finance, PR a HR, a dvě prokuristky Alena Šťastná a Michaela Kohoutová. Pavla Uzla by měli společně nahradit Vladimíra Martincová a Detlef Müller, dosud vedoucí rozvoje prodeje v Německu.
„Co bude s OVB dál, vám budu moci říci, až budu vědět, kdo pana Uzla definitivně nahradí. Nepředpokládám, že uvedené personální řešení je konečné,“ uvedl k budoucímu vývoji OVB Martin Gardavský: „Osobně mám jeden tip, kdo by mohl pana Uzla nahradit, ale obávám se, že ten vedení OVB nenapadne.“
Když odcházel z vedení OVB v České republice pan Gramlich, spekulovalo se právě o Martinu Gardavském jako o jeho možném nástupci. Nyní by se po odvolání Pavla Uzla mohl opět dostat do hry. „Takovou nabídku jsem nedostal,“ vyjádřil se Martin Gardavský k našemu dotazu. Na otázku, zda by přijal v případě, že by obdržel nabídku na vedení OVB, odpověděl stručně: „Myslím, že ne.“
Co čeká nového šéfa OVB v České republice? Jeho pozice rozhodně nebude jednoduchá.
„Především centrála OVB musí změnit myšlení a ke všem svým poradcům a manažerům se chovat jako k rovnocenným partnerům, kterými jsou,“ soudí k budoucnosti OVB Petr Stuchlík z Fincentra.
„Pokud bude mít OVB zájem napravit chyby, které podle mého názoru v posledních měsících a letech udělala, má šanci začít znovu hrát na českém trhu významnější roli. To ale bude vyžadovat velmi silnou podporu novému vedení ze strany zemských ředitelů a ochotu přijmout nepopulární opatření, která se krátkodobě významně dotknou zejména některých zemských ředitelů a jejich příjmů,“ doplnil k budoucnosti OVB Tomáš Prouza z Partners.