CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

27. 03. 2015

0 komentářů

Peníze míří z eurozóny ven

 


 

Před vypuknutím finanční krize centrální banky v čele s Čínou nakupovaly obrovské objemy dolarů, aby zastavily růst vlastních domácích měn. Po zavedení eura v roce 1999 začaly svoje zdroje diverzifikovat a vrhly se na nákupy eura. Tento stav tak vytvořil dolaru vážnou konkurenci v oblasti rezervní měny. Snaha centrálních bank o diverzifikaci pomohla euru z 90 centů v roce 2000 až na 1,6 dolaru za euro v roce 2008. V posledních letech se však tempo investic do eura mezi centrálními bankami zpomalilo. Podle Mezinárodního měnového fondu (IMF), který sleduje složení rezerv centrálních bank, podíl rezerv držených v eurech dosáhl vrcholu v roce 2009 a činil téměř 28 %. Ve třetím čtvrtletí roku 2014 tento podíl klesl na 22,6 %.

Graf č. 1: Vývoj dolarových a eurových rezerv centrálních bank celosvětově v bilionech dolarů (Zdroj: IMF)
clipboard0641

Evropská centrální banka (ECB) drží úrokové sazby nízko stejně jako FED, ale investory v poslední době láká nakupovat dolar už jen samotné očekávání, že se sazby v USA možná začnou zvyšovat. Tok peněz umocnilo také nové kvantitativní uvolňování od ECB, které donutilo některé centrální banky v Evropě zavést záporné úrokové sazby. Nejvýraznější důsledky kroků ECB jsme mohli pozorovat u menších evropských států. Zářným příkladem toho je Dánsko, jehož centrální banka snížila sazby od začátku roku již čtyřikrát, aby odradila investory od nakupování koruny.

Kvantitativní uvolňování ECB přichází v době, kdy evropské vlády osekávají rozpočty, což vede k nižšímu počtu emisí vládních bondů. Díky tomu mají investoři menší možnost výběru, kam zaparkovat kapitál, a proto se obrací k Evropě zády a hledají jinde. 

Graf č. 2: Pohyb kapitálu ve vybraných aktivech v miliardách eur (Zdroj: ECB, WSJ)
clipboard0642

REKLAMA

Euro má nyní tedy na „kahánku“. Německá Deutsche Bank předpovídá jeho oslabení do konce roku na 85 amerických centů za euro. Americký investiční kolos Goldman Sachs jeho osud vidí zhruba takto:

Graf č. 3: Měsíční vývoj kurzu EURUSD (Zdroj: Goldman Sachs)
clipboard0643

Petr Habiger, portfolio manager, Colosseum, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *