Perspektivní povolání? V USA finanční poradce
Finanční poradenství je ve Spojených státech prestižním a perspektivním oborem. Vyplývá to z žebříčku nejlepších profesí U.S. News, kde zaujímá 32. pozici. Jedná se o profesi perspektivnější než např. mnohem lépe placený finanční či marketingový manažer. V podžebříčku „Best Business Jobs“ jsou finanční poradci na druhé příčce za analytikem výzkumu trhu.
Žebříček je sestavený na základě sedmi kritérií, kde výdělek představuje pouze 30 % hodnocení. Významná je především dlouhodobý výhled prosperity daného oboru, který je vytvářen jak aktuální mírou nezaměstnanosti, tak výhledem rozšiřování pracovních příležitostí v následujících letech.
Kritéria hodnocení žebříčku „Best Jobs“
|
Finančnímu poradenství v žebříčku výrazně pomáhá dlouhodobá perspektiva. V následujících deseti letech má být jednou z nejrychleji rostoucích profesí ve Spojených státech. Očekává se růst počtu pracovních příležitostí v tomto oboru o 32 % v této dekádě, což v absolutních číslech znamená 66 400 nově vytvořených pracovních míst k současnému počtu 206 800. Zároveň míra nezaměstnanosti mezi finančními poradci činí jen 2,4 %.
V celkovém hodnocení získala profese finančního poradce skóre 6,7, přičemž nejlépe hodnocené povolání – zubař – dosáhlo na 8,4.
Kolik si finanční poradce vydělá
Příjem finančních poradců ve Spojených státech je nadprůměrný. Medián příjmu v roce 2011, který byl užíván při hodnocení v letošním žebříčku nejlepších profesí, dosahoval 66 580 USD ročně, tedy přibližně 107 920 Kč měsíčně.
Deset procent nejméně vydělávajících finančních poradců si přišlo v průměru na 32 810 USD ročně, tedy přibližně 53 182 Kč měsíčně. Nejlépe placení finanční poradci naopak vydělávali v průměru 187 199 USD/rok, tedy 303 434 Kč/měsíc.
Finanční poradce není pojišťovací agent
I v Česku se již zformoval rozdíl mezi finančním poradcem a pojišťovacím agentem. Při zrodu finančního zprostředkování v české kotlině i „nezávislé finanční poradenství“ znamenalo především prodej pojistek – a jediný rozdíl oproti pojišťovacím agentům spočíval v šíři zastupovaných pojišťoven.
Rozdíl ovšem není pouze v šíři dostupných finančních produktů a možnosti poradenství, kdy přidanou hodnotou pojišťovacího agenta může být precizní znalost produktů zastupované pojišťovny, ale i v dalších kritériích.
V žebříčku nejlepších profesí v USA se pojišťovací agent umístil na 44. příčce se skórem 6,4. Příjem pojišťovacích agentů je téměř o třetinu nižší – medián dosahuje 47 450 USD/rok (cca 76 912 Kč/měsíc). Vyšší je také míra nezaměstnanosti (5,5 %).
Perspektiva pojišťovacích agentů není nižší než finančních poradců jen ve Spojených státech. I v České republice dochází k přesunům „jednobarevných“ pojišťovacích zprostředkovatelských sítí pod šířeji zaměřené finančně poradenské společnosti.