CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

23. 10. 2015

0 komentářů

PMI za eurozónu přinesl pozitivní překvapení

 


 

Indikátor PMI naznačuje, že HDP eurozóny rostl v letošním třetím čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % a stejné tempo růstu si růst ekonomiky dle všeho zachoval i na počátku závěrečného čtvrtletí.

Předběžné výsledky za říjen hlásí, že kompozitní PMI (a tedy také růst hospodářské aktivity) vzrostl v Německu, ve Francii a též ve zbytku eurozóny.

Říjnový průzkum PMI tak přinesl nečekaně dobrou zprávu nejen pro eurozónu, ale zprostředkovaně také pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavním exportním trhem.

Německý zpracovatelský průmysl ovšem hlásí slabší poptávku jak z Ruska, tak z Číny: v dalších měsících tak růst německé průmyslové výroby může klesat.

Říjnový nárůst kompozitního indikátoru PMI pro eurozónu je ve světle slabšího růstu rozvíjejících se ekonomik a taktéž ve světle aféry Dieselgate pozitivním překvapením. Ekonomika eurozóny si dle tohoto průzkumu na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku udržuje růst HDP na úrovni 0,4 % a stejné tempo růstu HDP průzkumy PMI implikují i pro třetí čtvrtletí. Nárůst kompozitního indikátoru PMI a tedy také nárůst hospodářské aktivity jako celku byl v říjnu tažen službami, zatímco růst ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se dle tohoto průzkumu nezměnil.

REKLAMA

Zpracovatelský průmysl v Německu ovšem hlásí slabší poptávku jak ze strany Ruska (zde se projevuje jak recese ruské ekonomiky, tak vzájemné obchodní sankce) a ze strany Číny a dle všeho se tak začíná projevovat zpomalení růstu čínské ekonomiky. Ze strany německých podniků naopak v průzkumu nepadla zmínka o tom, že by se na objednávkách a výrobě nějak viditelně projevila aféra Dieselgate.

Výsledky průzkumu PMI za eurozónu jsou dobrou zprávou i pro středoevropským region, jehož ekonomiky jsou s eurozónou samozřejmě úzce provázány. Ekonomiku eurozóny momentálně táhne především domácí poptávka, proto si tak dobře vedou služby. Osobně se ale obávám, že nejbližší měsíce skutečně ukáží negativní dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky na exportně orientované ekonomiky v Evropě: a to platí nejen pro Německo, ale také pro českou ekonomiku a stejně tak pro ostatní středoevropské ekonomiky.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *