CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

05. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Počet firemních bankrotů je na historickém maximu; Osobní bankroty meziměsíčně poklesly o 7 procent

 


 

Počet firemních bankrotů se v únoru meziměsíčně zvýšil o 25 procent (o 58 případů) a zvýšil se rovněž podíl fyzických osob podnikatelů na bankrotech, který v únoru dosáhl již 56 procent.  

„Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se zvyšoval poměrně rychle v prvních dvou měsících letošního roku. V únoru se obnovila i dynamika růstu počtu bankrotů právnických osob. Počet návrhů na bankrot se zvyšoval ještě rychleji než počet vyhlášených bankrotů, a to jak u právnických osob, tak i fyzických osob podnikatelů. Znamená to, že v příštích měsících lze očekávat vyšší počet firemních bankrotů než v loňském roce,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s.

Návrhů na bankrot totiž v únoru podalo 657 firem a jedná se rovněž o nejvyšší počet od ledna 2008. Oproti lednu ho v únoru podalo o 90 subjektů více. V meziročním srovnání pak počet návrhů vzrostl o 59 procent (o 243 případů).  

Nejvíce bankrotů bylo vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (63 případů) a v Praze (47 případů). Nejméně jich tradičně vyhlásily firmy v Karlovarském kraji (4 případy).

Za poslední rok se počet firemních bankrotů nejvíce zvýšil v Ústeckém kraji (o 198 procent) a v Moravskoslezském kraji (o 136 procent). Pouze ve dvou krajích se počet firemních bankrotů meziročně snížil. Jedná se o Plzeňský kraj (pokles o 9 pokles) a Karlovarský kraj (pokles o 6 %). 

REKLAMA

Osobní bankroty v únoru 2012

Meziměsíční pokles osobních bankrotů však nezaznamenal počet návrhů na osobní bankrot. Těch bylo v únoru podáno 1 861, což je o 17 procent (o 272 návrhů) více než v lednu a o 76 procent (o 801 návrhů) více než v únoru loňského roku.

„V únoru se výrazně rozevřely nůžky mezi počtem návrhů na osobní bankrot a počtem vyhlášených osobních bankrotů, čímž se v průměru prodloužila doba od podání návrhu do vyhlášení bankrotu,“ vysvětlila Věra Kameníčková. 

Za posledních 12 měsíců se ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvedl počet osobních bankrotů o 77 procent na 12 534. Pro srovnání – stejný údaj za firemní bankroty je 58 procent, přičemž dynamika osobních bankrotů se postupně snižuje a opak platí pro bankroty firemní.

„Dynamika počtu osobních bankrotů vyhlášených za jeden měsíc se postupně snižuje, což by mohlo naznačovat, že jejich počet více odráží ekonomické podmínky domácností a jen v menší míře je reakcí na zavedení nového nástroje řešení obtížné finanční situace. Ovšem vzhledem k tomu, že v únoru byl podán rekordní počet návrhů na osobní bankrot, lze očekávat i nadále, že počet osobních bankrotů se bude zvyšovat. To bude podpořeno i slabým ekonomickým růstem, úspornými opatřeními vlády a s tím souvisejícím pomalým vývojem příjmů domácností,“ dodala Věra Kameníčková.   

REKLAMA

Z celkového počtu 1 217 osobních bankrotů vyhlášených v únoru se jich nejvíce týkalo Moravskoslezského (177 bankrotů), Středočeského (155 bankrotů) a Ústeckého kraje (146 bankrotů). Nejméně osobních bankrotů bylo vyhlášeno ve Zlínském (36 bankrotů) a Pardubickém kraji (35bankrotů) a také v kraji Vysočina (32 bankrotů).

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *