Země mimo eurozónu jsou na tom s nezaměstnaností přece jen o něco lépe, a tak míra nezaměstnanosti za celou Unii dosahuje „jen“ 9,6 % a rovněž se ve srovnání s květnem nezměnila.
Nejnižší nezaměstnanost má i nadále Německo (4,7 %) a hned za ním následuje ČR s nezaměstnaností těsně pod pěti procenty. ČR dlouhodobě patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé Unie a nyní je tedy dokonce už druhá. Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě velmi solidní ekonomický růst vytvářející rekordní nabídku volných pracovních míst.
Na opačném konci žebříčku i nadále zůstává Řecko a Španělsko. Vzhledem k tomu, že poslední řecké údaje jsou – s podivem – z dubna, tak nelze v tuto chvíli přesně říct, jakým směrem se trh práce v Řecku ubírá nyní. Lze jen vyjádřit podiv, že tato země stále nedokáže prezentovat tak jednoduchou statistiku, jako je počet nezaměstnaných.
I nadále platí, že nezaměstnanost je jedním z hlavních problémů ekonomik většiny zemí EU, a zvláště pak nezaměstnanost mladých lidí do 25 let. I ta sice mírně meziročně klesá, avšak stále v eurozóně překračuje 22 %, v celé EU je aktuálně 20,7 %. Ve většině zemí, které jsou schopny spočítat své nezaměstnané, je tato nezaměstnanost dvouciferná. A to včetně ČR, kde je aktuálně 12,7 %. Jedinou výjimkou v rámci EU je Německo se 7,1 %.
Vzhledem k pokračující konjunktuře evropské ekonomiky se dá předpokládat další mírný pokles nezaměstnanosti ve většině členských zemí. Navzdory pozitivnímu trendu na evropském trhu práce je návrat do stavu před poslední recesí ještě hodně vzdálený. Zlepšení se nedá čekat u Řecka, které znovu zabředlo do hluboké recese, jejíž délka je velmi nejistá.
REKLAMA
Petr Dufek; Československá obchodní banka, a. s.