CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

18. 10. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Podle zprávy o světovém bohatství počet dolarových milionářů pomalu roste, ale jejich investovatelné bohatství klesá

 


 

16. vydání výroční zprávy o světovém bohatství odhalilo, že v průběhu roku 2011 vzrostl v Asii a Tichomoří počet dolarových milionářů o 1,6 procenta na 3,37 milionů. Region Asie a Tichomoří tak poprvé překonal Severní Ameriku, mezi jejíž populací najdeme 3,35 milionů dolarových milionářů. Severní Amerika přesto zůstává oblastí s největší koncentrací světového bohatství, tedy 11,4 bilionů dolarů ve srovnání s 10,7 biliony v Asii a Tichomoří.

Počet dolarových milionářů mírně rostl, ale objem investovatelného bohatství klesal

V roce 2010 jsme byli svědky prudkého růstu počtu dolarových milionářů o 8,3 %. V roce 2011 pak došlo jen k minimálnímu růstu o 0,8 procenta na 11,0 milionů dolarových milionářů. Značnou část tohoto růstu lze přičíst dolarovým milionářům s majetkem 1 až 5 milionů dolarů, což představuje 90 procent světové populace dolarových milionářů, kde byl růst o 1,1 procenta. Oproti tomu bohatství dolarových milionářů pokleslo v roce 2011 o 1,7 procenta na 42,0 bilionů dolarů (ve srovnání s růstem 9,7 procenta na 42,7 biliónů dolarů v roce 2010). Světová populace nejbohatších osob s majetkem nad 30 milionů dolarů se v roce 2011 snížila o 2,5 procenta, což je poměrně zásadní změna oproti růstu 10,5 % v roce2010, a výše jejich majetku se snížila o 4,9 procenta (pro porovnání v roce 2010 výše majetku vzrostla o 11,5 procenta).

 Severní Korea se v žebříčku států s největším výskytem dolarových milionářů posunula na dvanáctou příčku a odsunula tak Indii. První tři místa tradičně patří USA, Japonsku a Německu, mezi jejichž občany najdeme 53,3 procent všech dolarových milionářů, což je drobný rozdíl oproti 53,1 procentům z roku 2010. Mimo dvanáct zemí s nejvíce dolarovými milionáři společnost Capgemini zaznamenala největší procentový nárůst (o 6,2 procenta) počtu dolarových milionářů v Brazílii.

 „Nestálost trhu si vybrala svou daň. Zatímco počet osob, jejichž majetek přesáhl 1 milion dolarů disponibilního příjmu, v roce 2011 stoupl, bohatství dolarových milionářů celkově pokleslo,“ říká George Lewis, ředitel skupiny, RBC Wealth Management. „To se odrazilo i ve skutečnosti, že oblast Asie a Tichomoří překonala Severní Ameriku a stala se tak regionem s největší koncentrací osob s vysokými příjmy. Nicméně ztráty na klíčových trzích, jako je Hongkong a Indie, znamenaly, že celkové bohatství v oblasti Asie a Tichomoří pokleslo.“

 Rok 2011 byl druhým nejméně stabilním rokem za uplynulých 15 letech

Po poměrně stabilním roce 2010, následovalo období propadu. To dosáhlo svého vrcholu v listopadu roku 2011. Propad způsobily obavy z dluhové krize eurozóny, která ohrožovala i silné a stabilní ekonomiky. Přestože představitelé Evropské unie učinili kroky k zastavení dalšího šíření dluhové krize, lze předpokládat, že období nestability a nejistoty bude pokračovat i do konce 2012.

REKLAMA

 „Evropa bude hlavní starostí pro investory, jak opakované vzplanutí udržují trhy na hraně. Klíčovou roli v otázce růstu nebo poklesu počtu dolarových milionářů v roce 2012 budou hrát i další faktory, jako jsou ekonomické výkon Číny, změny na předních světových politických postech a politická rozhodnutí,“ říká Jean Lassignardie, viceprezident, Capgemini Global Financial Services.

 Ekonomická nejistota a nestálost trhů v roce 2011 vzbudila v investorech nedůvěru vůči riskům

Nejistota vedla v roce 2011 mnoho investorů k bezpečnému uložení svého bohatství. Bohatství ovlivňovala řada různých ekonomických hybatelů. Akciové a komoditní trhy klesaly a hmotné investice ztrácely hodnotu, takže investoři se při ochraně svého kapitálu zaměřovali na hotovost a pevné výnosy. Vůbec nejvýkonnějším aktivem byl právě pevný výnos. Cena dlouhodobých amerických státních dluhopisů dosáhla svého historického maxima.

 Podle zprávy o světovém bohatství se musí do budoucna dolaroví milionáři připravit na pokračující nestálost trhu a nestabilní výnosy, které mohou být extrémně pozitivní, ale i extrémně negativní.


 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Evropané a bydlení: Trendy a realita na trhu nemovitostí

Pokud jde o dostupnost bydlení, čelí Češi výzvě. V Evropě na tom nejsou zrovna nejlépe, jsou na předposledním místě, hned po Slovensku. V porovnání se mzdami jsou náklady na bydlení v Česku nejvyšší, přičemž na 70 metrů čtverečních bytu potřebují ekvivalent 13,3 průměrných hrubých ročních platů. Toto […]

Text: Filip Kučera

19. 12. 2023

Nerovnoměrný vývoj: Investice do umělé inteligence v Evropě a USA

V posledních letech jsme svědky rapidního vzestupu technologie umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na globální ekonomiku. Vývoj v oblasti AI zásadním způsobem mění to, jakým společnosti, průmyslová odvětví a dokonce i státy pracují. Skutečností je, že investice do umělé inteligence v Evropě zpomalují, zatímco v USA […]

Text: Filip Kučera

31. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *