Při pohledu do struktury čísel je jasně vidět, že se daří dál především službám orientovaným na domácí poptávku. Průmysl díky problémům na exportních trzích v Asii vcelku logicky zaostává. Oproti říjnu se situace vylepšila v Německu, což je dobrá zpráva i pro Česko. Zvlášť pokud to potvrdí zítra i významnější německý index Ifo, a především jeho sub-index automobilového průmyslu. Byl by to další důkaz, že aféra „dieselgate“ zatím nemá v největší evropské ekonomice výraznější negativní dopad.
V rámci eurozóny trochu zaostává Francie, kde se podnikatelská nálada v listopadu zhoršila. To navíc vychází z průzkumů dávaných dohromady před pařížskými teroristickými útoky. Velice dobře se naopak začíná dařit menším ekonomikám eurozóny – eurozóna bez dvou největších ekonomik(Německa a Francie) hlásí jedny z nejlepších výsledků PMI od pádu Lehman Brothers.
I přesto čekáme, že Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání bude chtít rozšířit stimulaci evropské ekonomiky. Předpokládáme, že především zvýší objemy měsíčního tisku peněz (o 20–30 mld. eur) a současně s tím kosmeticky natáhne politiku QE (do konce roku 2016) a sníží depozitní sazbu (o 10 bps). I proto pravděpodobně dnešní dobrá čísla nezvládnou výrazně pomoci zesláblému euru. Alespoň podle prvních reakcí se ale zdá, že začínají ohrožovat předražené německé bundy.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny