Poradce, nebo zprostředkovatel? Na Slovensku bude jasno!
Poradce, nebo zprostředkovatel?
Branži finančního poradenství kazí jméno lidé, kteří se za finanční poradce prohlašují a kteří se místo tvorby seriózních finančních plánů a zlepšení finanční situace svých klientů věnují čistě jen zprostředkování finančních produktů. V lepším případě zprostředkovávají eticky přípustným způsobem, v horším jsou vylučováni z asociací a „bouchají“ dál nepostižitelní ani dohledem ČNB.
Rozlišit dobrého a špatného finančního poradce dovede pouze člověk, který má dostatečnou úroveň finančního vzdělání. To bohužel ani nesouvisí se vzděláním obecně a mnohdy podléhají špatným „finančním poradcům“ i špičkoví odborníci ve svém oboru. Ostatně, i svému automechanikovi musíte věřit, nechcete-li s jedním problémem obcházet několik autoopraven.
Kupodivu ani ekonomické vzdělání nezaručuje finanční vzdělanost. Při svém působení na VŠE se setkávám s překvapivými zjištěními. Studenti zpracovávají různá témata z oblasti osobních a rodinných financí. Jedna studentka si zvolila téma z oblasti rizikového životního pojištění. V rámci přípravy prezentace navštívila pobočku České pojišťovny, kde chtěla spočítat kalkulaci rizikového životního pojištění. Pracovnice na přepážce nezaváhala a „předhodila“ jí Dynamik… že prý ho dávají na riziko, ale že je lepší, že ještě něco uspoří. Smutné bylo, že studentka pokročilého ročníku studia se s tímto produktem, jakožto zástupcem „rizikovky“, spokojila. A bohužel to není zdaleka ojedinělý případ.
S finančním poradenstvím je to obdobné jako na přepážkách. Také jsou poradci, kteří radí dobře a se znalostí věcí, a „poradci“, kteří radí za účelem prodeje nebo s neznalostí. Jen finanční poradce má ztíženou pozici v tom, že za ním nestojí důvěryhodnost banky či pojišťovny, ale musí si ji vydobýt sám, mnohdy ještě proti špatnému jménu „jeho“ společnosti i oboru finančního poradenství. Na Slovensku se nyní chystá změna zákona, který by měl dobré jméno finančního poradenství posílit.
Slovensko: Většina poradců budou zprostředkovatelé
Od počátku příštího roku by na Slovensku měla platit norma, která odliší finanční poradce a finanční zprostředkovatele na základě jednoduchého principu: Finančním poradcem bude člověk, který bude honorován klientem za vytvoření finančního plánu a za finanční rady. Finančním zprostředkovatelem zůstanou všichni, kteří jsou placeni provizemi od finančních institucí.
REKLAMA
Finanční poradce navíc bude muset splnit přísnější kritéria na vzdělání, bezúhonnost i praxi. Přísnější podmínky budou mít oproti současnému stavu i finanční zprostředkovatelé, přestože požadavky na jejich kvalifikaci nebudou tak přísné jako u poradců.
Slovenská cesta je jedním ze způsobů, jak rozlišit finanční poradenství a finanční zprostředkování. Podle mých zkušeností má ale několik negativních dopadů i na dobré finanční poradce, kteří působí na bázi honoráře za zprostředkování finančních produktů – a takových je celá řada i v multilevelových finančně poradenských sítích. Jakmile se nebudou moci prezentovat jako finanční poradci, ubude podle zahraničních zkušeností o jejich služby zájem.
Přejít na placené poradenství není tak snadné – podle Petra Borkovce z Partners i ve Velké Británii tvoří klientem placené finanční poradenství cca 7 % celkového finančně poradenského trhu.
Jaký dopad by podle vašeho názoru měla obdobná úprava na český finančně poradenský trh?