Poradenství není soutěžní disciplína
Obvykle nemám potřebu vyjadřovat se k názorům druhého člověka. Prostě proto, že je to jeho názor, má na něj právo a ve slušné společnosti se názory druhých respektují. Jakkoliv mohou být mylné, zavádějící nebo odlišné. V tomto případě však udělám výjimku, neboť článek nepovažuji za prezentaci názoru, ale za záměrné shazování práce druhých za účelem prosazování a ochrany svých vlastních zájmů.
Nemohu a ani nechci mluvit za ostatní, co však mohu a musím udělat, je uvést na pravou míru informace, které se týkají naší společnosti a mě osobně. Skutečnost, že si pan Stuchlík plete obrat firmy s brutto výnosem, nechme stranou. Je však nezbytné dodat, že prezentovaná skutečnost ohledně zisku naší firmy je ještě daleko horší! Po odečtení daňových nákladů souvisejících s provozem a daně z příjmu právnických osob byl čistý zisk za rok 2012 pouze 312 tis. Kč, tedy měřeno optikou zmíněného článku pouhopouhých 8 670 Kč na hlavu a měsíc hrubého. Mimochodem, rok 2013 na tom bude velmi podobně i při takřka 1,5násobně vyšším obratu než v roce 2012. Takže ani ne životní minimum pro domácnost se dvěma dětmi.
Pro někoho možná smutný příběh, na kterém lze krkolomně a účelově demonstrovat neschopnost jednotlivce a mizernou kvalitu broker poolu. Skutečnost je však zcela opačná. Pro nás, je to dosažením dílčího cíle. Když jsme zakládali Tilea Finance (tenkrát ještě INFIA), dělali jsme to pro sebe. Spolu se svými společníky jsme na trhu pracovali velmi dlouho a chtěli jsme si vytvořit dobré podmínky pro vlastní práci. Pak ale začali chodit lidé (a stále chodí) a chtěli pracovat s námi, diskutovat, bavit se o poradenství, zkrátka odborně růst.
Otevřeli jsme tedy systém a nastavili ho tak, aby meziprovize byly přiměřené a byly schopny zajistit provoz firmy na rozumné úrovni. Nepočítali jsme s tím, že bychom byli na firmě finančně závislí. Práce s klienty nás baví a rozhodně ji chceme dělat i nadále. Naopak, nyní se zabýváme výběrem doplňkových služeb a následně i projektem placeného poradenství.
A zde leží i replika na moji údajnou chudobu. Jsme chudí majitelé firmy? Dá se to tak říci. Jsme ale chudí poradci? To rozhodně ne. Pan Stuchlík ve své bohorovnosti zapomíná, že živit se dá i prací. Žádné příjmy mimo Broker Trust, žádné příjmy mimo daňový systém, je to práce na živnostenský list, ze které máme všichni v Tilea Finance majoritní příjmy. Naše společnost Tilea nám slouží jako rámec pro naši vlastní poradenskou činnost. Živí nás práce s klienty, nikoli meziprovize z práce druhých.
REKLAMA
Jsme rádi, že k nám chodí a soustředí se u nás lidé, kteří mají a chtějí mít práci s klientem na prvním místě. Možná jsme i tím posledním místem odpočinku pro takové lidi, ale nás to prostě baví.
Petr Stuchlík je skvělý manažer a motivátor. Osobně velmi oceňuji řadu jeho aktivit, například anketu Banka roku nebo projekt Fincentrum Hypoindex. Jsou benefitem pro celý poradensko-zprostředkovatelský trh. Klobouk dolů.
Moc bych nám všem přál, aby stále více lidí v oboru dospělo k poznání, že už si můžeme dovolit působit ve prospěch celé naše nechvalně proslulé profese. Přestat válčit a škodit, a začít podnikat se společenským přesahem.
Největší problém našeho oboru totiž leží jinde. Je jím glorifikace výkonu a peněz. Ocenit podle výkonu finančního poradce nebo manažera je stejné jako prohlásit za nejlepšího doktora toho, kdo udělá největší kšeft farmaceutickým firmám. Kvalitní poradenství je disciplína, kterou můžete dělat, ale nemůžete v ní soutěžit.