CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

24. 02. 2015

0 komentářů

Posilující dolar nutí především importéry zajišťovat se

 


 

Konec loňského a začátek letošního roku se nesl ve znamení výrazného oslabení české měny vůči americkému dolaru. Koruna ztratila jen během prvního měsíce v roce 2015 přes 7 %, za celý loňský rok si potom připsala ztrátu 15,4 %. Především importéři proto hledali cestu, jak se proti nepříznivému vývoji bránit a neriskovat tak své obchodní marže kvůli výraznému pohybu na devizovém trhu. V lednu proto velmi významně narostl počet i objem uzavřených tzv. termínových obchodů, což potvrzuje také Milan Cerman, předseda představenstva a ředitel pro oblast obchod společnosti AKCENTA CZ, která je předním devizovým obchodníkem pro firmy a podnikatele.

„Jen v letošním lednu jsme v porovnání s tím loňským poskytli našim klientům o 110 % více termínových obchodů, poskytnutý objem zajištění byl o 87 % vyšší. Výrazná volatilita české koruny především vůči americkému dolaru nutila firmy, které obchodují na tomto měnovém páru, ke kurzovému zajištění. V naprosté většině se jednalo o forwardové obchody a jejich modifikace, které máme v naší nabídce. Své klienty si však našly i opce, které z nebankovní konkurence nabízíme jako jediní,“ řekl k lednovým číslům Milan Cerman a dodal: „Forwardové obchody představují efektivní nástroje, které jsou mezi našimi klienty – exportéry a importéry – stále více využívány. Už také neplatí zažitý názor, že jsou tyto nástroje určeny pouze pro velké firmy. My je nabízíme i malým a středním firmám, které díky tomu mohou podstatně lépe řídit svoje finance a velmi výrazně snížit kurzové riziko.“ 

Pro následující měsíce letošního roku převládají argumenty pro další oslabování koruny. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ shrnuje některé z nich: „Především jde o růst americké ekonomiky, který je výrazně robustnější než růst hospodářství v eurozóně. K zásadnímu rozdílu došlo rovněž v přístupu tamních centrálních bank k měnové politice, když Evropská centrální banka oznámila v lednu spuštění výkupu cenných papírů.  A v neposlední řadě se jedná o úrokové sazby. Zatímco v USA lze letos očekávat růst sazeb a tím i atraktivity americké měny, tak v eurozóně je otázka zvýšení sazeb zcela mimo hru, a to nejenom pro tento, ale i pro celý příští rok.“ Podle Nováka je nákup dolaru za více než 25 korun pro nadcházející týdny a měsíce velmi reálný.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Král dolar a dalekosáhlé důsledky

Zdá se, že síla amerického dolaru pomalu uvadá, ale riziko stagflace v Evropě i ve Velké Británii, spolu s nepolevujícím oslabením čínské ekonomiky, napovídá, že k poklesu této měny asi v dohledné době nedojde. Silný dolar sice pomáhá držet americkou inflaci na uzdě, pro domácí ekonomiku a investory s velkými zahraničními expozicemi […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2023

Zboží z dovozu? Zapomeňte!

Má-li být něco dováženo, surovinami počínaje a vyspělou elektronikou konče, bude země nejprve muset něco vyvážet a získávat tvrdou měnu. Tedy pokud se nebude chtít zadlužovat v zahraničí.

Text: Radovan Novotný

23. 11. 2018

Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat.

Text: Jan Traxler

28. 12. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *