Jestli ale eurozónu čeká na počátku týdne určitá úleva, bude mít pravděpodobně velmi krátký život. Předvolební průzkumy v Řecku jsou známé svojí nestabilitou a pravděpodobnost úplného vítězství stran hlavního proudu je malá. I kdyby tyto strany v červnu vyhrály, budou podobně jako extrémní levice chtít změnu v dohodnuté cestovní mapě s MMF a EU. Tu zatím Berlín a řada dalších členských zemí eurozóny odmítá. Riziko neřízeného odchodu Řecka z eura je tak stále vysoké, stejně jako jeho ničivý potenciál.
To je nejlépe vidět při pohledu do Španělska, kde banka s pěkným názvem Bankia vyrazila všem analytikům dech, když požádala stát o kapitál v celkové hodnotě 19 mld. eur (přibližně 2 % HDP). Není proto divu, že španělský premiér minulý týden zopakoval, že je třeba “udělat vše pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně”. Řecký euro-exit by řešení současné španělské bankovní krize pěkně zkomplikoval a notně prodražil.
Ve Spojených státech nepůjde v tomto týdnu o nic menšího než o čísla z trhu práce. Ta v posledních měsících byla silná, ale investoři se po právu obávají, že kombinace euro-krize a zpomalující asijské poptávky si může vybrat svojí daň. Čekáme proto slabší přírůstek pracovních míst než trh (115 tis.), a to býkům na optimismu také dvakrát nepřidá.
Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a z volebního výsledku je jasné, že jednoznačně. Demokraté v čele s Kamalou Harris utrpěli značnou porážku. Donald Trump dokázal zbořit i tzv. modrou zeď a vyhrál i tam, kde většinou vítězí demokraté. Jaký dopad to bude mít na světovou […]
Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silným mandátem, který tak bude mít dva roky velmi významný manévrovací prostor v politice. Staré bude zbouráno a nové se zbuduje, svět čeká velké změny a trhy na to reagují velmi pozitivně.