Pozor na vánoční zvyklosti. Můžete si je odsedět
Islámský stát je sice ještě poměrně daleko, přesto tradiční oslava Vánoc může přijít draho. Dodržováním klasických vánočních tradic a zvyklostí lze snadno překročit i rámec českého právního řádu. Zpytujte své svědomí, zda i vám nehrozí překročení tenké linie a zda nespadnete na šikmou plochu.
Kolikrát jste kupříkladu varovali své děti: „Když nebudeš poslouchat, nedostaneš žádné dárky.“ Toto je velmi citlivá záležitost, na kterou zná trestní zákoník odpověď až za čtyři roky: „Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.“ (§ 175 Vydírání, odst. 1)
Trestnímu postihu se nemusíte vyhnout ani při opačném přístupu. Na výroky typu „když budeš hodný, Ježíšek ti přinese…“ má trestní zákoník sazbu až 2 roky. „Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.“ (§ 332 Podplácení, odst. 1)
Děti píší Ježíškovi dopisy. A kdo je čte? Skutečně jste dopis Ježíškovi otevřeli a přečetli? Pak jste se dopustili porušení listovního tajemství. A trest za to může být opravdu přísný. „Kdo úmyslně poruší tajemství uzavřeného listu nebo jiné písemnosti […] bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ (§ 182 Porušení tajemství dopravovaných zpráv, odst. 1, písm. a) Všimněte si zejména trestu zákazu činnosti. V tomto případě zákon nepochybně míní onou činností rodičovství.
I samotné vánoční zvyky hraničí se zákonem. Kupříkladu půst. „Když vydržíš celý den nepapat, uvidíš zlaté prasátko.“ To je prokazatelné zanedbání povinné výživy. „Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného […], bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“ (§196 Zanedbání povinné výživy, odst. 2)[1]
REKLAMA
Příchod Ježíše vyhodnotil Herodes jako ohrožení státu. Sliby, že přijde Ježíšek, lze i dnes považovat za šíření poplašné zprávy. „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ (§ 357 Šíření poplašné zprávy, odst. 1) V Česku nežijí jen křesťané a kupříkladu židovskou obec by zpráva mohla vážně znepokojit a zkazit jim celou chanuku.
Ovšem nejen Vánoce jsou rizikovým obdobím. Slibovali jste na Mikuláše dětem, že je odnese čert? Opět se jedná o vydírání. A pokud jste se s čertem domluvili nebo jste jen jednání zahájili, připravte se již na prokurátora. „Kdo přiměje, zjedná, najme, zláká, svede, dopraví, ukryje, zadržuje nebo vydá dítě, aby ho bylo jiným užito […] k otroctví nebo nevolnictví […] bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.“ (§ 168 Obchodování s lidmi, odst. 1, písm. d) A že jste děcko čertovi nakonec nedali? Nevadí. „Příprava je trestná.“ (§ 168 Obchodování s lidmi, odst. 6)
Za celou redakci Investujeme.cz vám přeji příjemné prožití Vánoc bez právních následků
Petr Zámečník
šéfredaktor
REKLAMA