CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Gola

20. 06. 2011

4 komentáře

Předčasná penze? Pouze s vlastními úsporami

 


 

Důchodové systémy ve vyspělých zemích prochází postupnými změnami, vyšší finanční znevýhodňování předčasných důchodů je jednou z nich. Postupné zvyšování důchodového věku má za následek, že čím dál více odchází do předčasného důchodu.

Zhoršený zdravotní stav a složitá situace šedesátníků na trhu práce je důvodem, proč je předčasný důchod pro mnoho seniorů tak oblíbeným řešením. Vyšší finanční znevýhodnění předčasných důchodů přináší státu potřebné úspory na výplatě penzí.

Jaké je krácení předčasné penze v Česku?

Do předčasné penze lze odejít tři roky před dovršením řádného důchodového věku. Po 29. září 2011 však dochází ke zvýšení krácení za odchod do předčasného důchodu. Předčasný důchod je nižší ze dvou důvodů: krácení procentní části důchodu a získání nižšího počtu let pojištění.

Krácení procentní části důchodu se provádí za každých 90 dní, proto je důležité odchod do předčasného důchodu správně načasovat. Občané, kteří půjdou do předčasného důchodu po 29. září 2011, musí počítat s tím, že krácení je od 361 dne předčasnosti vyšší než do 29. září 2011. Např.:

  • při předčasnosti 361 dní až 450 dní je nyní krácení 4,5 % a bude 4,8 %
  • při předčasnosti 721 dní až 810 dní je nyní krácení 8,7 % a bude 9,9 %
  • při předčasnosti 991 dní až 1 080 dní je nyní krácení 13,2 % a bude 14,4 %

I když budou předčasné důchody více znevýhodněné, budou pořád pro mnoho občanů, vzhledem ke zvyšování důchodového věku, atraktivní. Je však potřeba s dalšími nepříjemnými změnami i v budoucnosti počítat a přizpůsobit tomu vlastní úspory a investice.

REKLAMA

Předčasné důchody ve vybraných zemích

některých zemích je více-pilířový důchodový systém. U všech zemí máme uvedenou možnost odejít do předčasného důchodu pouze u státního pilíře. Přestože bude v Česku sankce za předčasný důchod po 29. září 2011 vyšší, je ve většině vyspělých zemí čerpání předčasného důchodu ještě méně výhodné. Proto je nutné tomuto světovému trendu přizpůsobit vlastní finanční zabezpečení na penzi, neboť mnoho občanů nebude moci v důchodovém věku, který se neustále prodlužuje, nadále pracovat a předčasné důchody budou v budoucnu pravděpodobně nadále klesat.

  • Finsko

Řádný důchodový věk ve Finsku činí 65 let pro muže i ženy, do předčasného důchodu je možné odejít tři roky před dosažením důchodového věku. Krácení penze činí 0,4 % za každý měsíc, tj. 4,8 % za rok.

  • Japonsko

Do předčasného důchodu bylo možné odejít v 60 letech, postupně se zvyšuje až na 65 let. Krácení u předčasného důchodu je 0,5 % za každý měsíc, tj. 6 % za celý rok.

  • Kanada

V Kanadě je možné odejít do předčasného důchodu v 60 letech, krácení předčasné penze je o 6 % ročně.

REKLAMA

  • Korea

Dřívější odchod do penze je možný v 60 letech, tj. o pět let před dovršením důchodového věku. V tomto případě dosahuje předčasná penze 70 % řádné penze, protože krácení činí 6 % za každý rok.

  • Německo

Německu je předčasný důchod krácen o 3,6 % za každý rok předčasnosti, současně při předčasném důchodu je penze nižší z důvodu nižšího počtu odpracovaných let. Občané narozeni v roce 1964 mohou odejít do předčasného důchodu nejdříve v 63 letech (důchodový věk bude 67 let) a získání 35 let pojištění.

  • Rakousko

Muži mohou odejít do předčasného důchodu v 62 letech a ženy v 57 letech, musí však získat 37,5 let pojištění. Od roku 2017 budou moci odejít ženy do předčasného důchodu v 60 letech. Krácení předčasné penze je o 4,2 % za každý rok, o který odejde občan do důchodu dříve.

  • Španělsko

Do předčasného důchodu mohou odejít občané narození v roce 1967 a dříve v 60 letech, krácení je o 8 % ročně. U občanů narozených po roce 1967 bude snížení penze záviset na tom, kolik let pojištění získali.

  • USA

Do předčasného důchodu v USA je možné odejít v 62 letech, je nutné počítat s krácením důchodu o 6,66 % za každý rok předčasnosti.

Vyšlo na ČeskéReformy.cz


Pramen:
OECD: Pensions at a Glance 2011: Retirement-Income Systems in OECD Countries

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří

    3 července, 2011

    A co čekáte od pořadu, který sponzoruje ZFP? Navíc v pořadu jsem zahledl i poradce z této slavné firmy:-) Pozor st.sp. má roční průměrné roční zhodnocení při optimální měsíční úložky 5,5%:-) Vymývárna mozku podle ZFP:-) Poslední díl byl opět na špatné úrovni. Prostě ZFP pořad pro naivní občany.

    Odpovědět

  • Anonym

    30 června, 2011

    Pan Rusnok mě v minulosti opakovaně zklamal. Ani slovo o tom, že pro osoby se vstupním věkem pod 50 let je úložka nad 500 Kč měsíčně ekonomický blábol, neboť pro delší doby je umrtvení dalších 1000 Kč měsíčně propadák i přes daňovou dotaci. U osob pod 40 let bych řekl, že je hranice efektivity do 300 Kč měsíčně. Ale v pořadu mě zklamal i Patrik Nacher. Co je to za nápad, doporučovat generálně stavební spoření na investici? Ten produkt je legislativně podříznut a zmínka o konzervativním myšlení investorů je nemístná. Nic takového jako investiční profil totiž vůbec neexistuje. Existují jen strach a ziskuchtivost, existují znalosti, zkušenosti a emoce. Převládne vždy strach tam, kde je nedostatek znalostí a zkušeností. A převládne ziskuchtivost, je li znalostí a zkušeností mnoho. Poradce je povinen měnit finanční myšlení klienta a dát mu produkt podle investičního horizontu a podle investičního cíle a dohlédnout na klienta, aby nepřevládla jeho bezradnost a emoce.

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    1 července, 2011

    J. Rusnok zklamat ani nemůže. Pakliže je předsedou Asociace penz. fondů (nevím narychlo, jestli ještě pořád?), tak nic jiného mluvit z principu nemůže. To samé jako byl V.Bezděk za dob působení v Aegon – svým způsobem měl dost těžký střet zájmů (ve vazbě na jeho komisi k penzím). Jako zdejší šéf finanční skupiny mající pojišťovnu i penz. fond stěží mohl doporučit něco jiného než životní pojistku na spoření + Pepř. Bohužel.

    Odpovědět

  • Zbyněk Svěrkoš

    30 června, 2011

    před chvilkou v pořadu Suma sumárum ……. Pořad na zlepšení gramotnosti pěkně manévruje finančně negramotné lidi do náručí penzijních fondů, ta lobby je šílená. Nechápu, jak se pan Kalvoda může propůjčit v takovém pořadu vystupovat (v pořadu, kde jen tak mimochodem zazní, že Pepř na dlouhou dobu je velká slabota, zato výrazně zazní, že 500 – 1000 Kč měsíčně je výborná volba, zazní, že v Pepři o peníze přijít nemůžete – nesmysl…… potom taky umlátit peníze do nemovitosti, která vám neponese žáden cash, naopak bude chtít opravy a dnešní důchodce nebude srovnatelný v důchodcem za 20-30 let + že nemovitost je jistota před inflací, příčemž ani slovo o tom, že klíčová je u nemovitosti tržní hodnota, která stěží bude odpovídající, když bude málo produktivních lidí a nebude mít kdo poptávat )….
    I když co čekaz od pořadu s podílem ZFP akademie …. Ale národ to vidí pomalu v hlavním vysílacím čase…..

    Odpovědět