CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Šimon Finemon

07. 06. 2012

2 komentáře

Předdůchod: Důvod proč si spořit?

 


 

Tzv. malá důchodová reforma zavádí do našeho právního řádu nový institut, který může lidem pomoci, neboť při jeho využití nebude klasická penze člověka, jež jej využije, postižena srážkou. Podle odhadu MPSV by člověk s průměrným příjmem, který by využil nově zavedeného institutu, měl starobní penzi o 2500 až 3000 Kč vyšší než člověk v předčasném důchodu.

Další nezanedbatelnou výhodou je, že v průběhu trvání předdůchodu bude stát po celou dobu platit zdravotní pojištění. Tato doba se mu přitom započítává do výpočtu klasické penze, jako by pracoval. Přitom naopak předčasným důchodem se mu naopak starobní důchod krátí.

Co to vlastně předdůchod je? Tento institut mohou využít lidé, kteří ztratili práci a nemají ještě dostatečný věk na splnění zákonných podmínek pro odchod do starobního důchodu.  Vlastně jde o penzi vyplácenou na určenou dobu, která je hrazena z našetřených prostředků účastníka třetího pilíře, včetně výnosů, státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele. Jde o institut, který má určité výhody oproti předčasnému důchodu. Nevyplácí je stát, ale člověk jen dostane možnost nejdříve pět let před dosažením důchodového věku čerpat své naspořené prostředky z penzijního připojištění a třeba je i zcela vyčerpat. To je změna oproti dnešní situaci, kdy se lidé ke svým naspořeným prostředkům dostanou nejdříve při dosažení šedesáti let věku a minimálně po pěti letech spoření.

Smyslem je pomoci člověku těsně před dosažením důchodového věku v situaci, kdy např. přijde z nějakého důvodu o práci a tím i o příjmy, aby nebyl odkázán jen na možnost předčasného důchodu nebo na pobírání sociálních dávek.

Měsíční dávka vyplacená jako předdůchod musí být minimálně 30 % průměrné mzdy, kterou pro důchodové pojištění vyhlašuje MPSV. Jestliže je tedy letos tato částka 24 526 Kč měsíčně, tak aby byly splněny zákonné náležitosti, musel by mít zájemce pro předdůchod po dobu pěti let uspořeno 441 468 Kč. A pro zákonem povolený nejkratší tříletý horizont by to bylo 264 880 Kč. Tato celá suma musí být na účtu penzijního fondu před žádostí o předdůchod.

REKLAMA

Prostředky musí mít účastník na účtu některého z účastnických fondů ve 3. pilíři, které začnou fungovat od ledna 2013. Ale pozor, netýká se to prostředky v transformovaných fondech. Lidé, kteří mají prostředky v současných fondech (jež se změní na transformované), musí tyto úspory převést do nového fondu. Případně může člověk částku, která je potřebná (podmíněná) pro výplatu předdůchodu, do penzijního fondu jednorázově doplatit.

Předdůchod není omezen počtem odpracovaných let. Člověk tedy může mít odpracováno třeba jen deset let. Omezení je dáno ale velikostí úspor a samozřejmě dosažením věku o pět let kratšího, než je věk odchodu do starobního důchodu. Například tedy pro člověka, který by šel v příštím roce do starobního důchodu ve věku 63 let a 10 měsíců, je předdůchod dostupný od 58 let a 10 měsíců. Minimální doba trvání předdcůhodu je zatím navržena na tři roky a maximální na pět let.

I když člověk získá práci, nemůže předůchod přerušit či ukončit. Stále dostává dohodnutou dávku.

Zájemce o předdůchod může přijít do svého penzijního fondu, pokud splňuje všechny potřebné podmínky a náležitosti, již na počátku ledna příštího roku. Měsíční dávku mu bude vyplácet penzijní společnost.

Transformovaný fond (současný penzijní fond)

Výhody

  • Účastník má garanci nezáporného výnosu v každém roce, tzn. nehrozí mu nominální ztráta prostředků
  • Nárok na penzi vniká v 60 letech po alespoň pěti letech spoření
  • Nárok na výplatu výsluhové penze, tzn. výběr až poloviny prostředků po 15 letech spoření, a to bez vazby na věk

Nevýhody

  • Nebude možnost využít předdůchodu
  • Nelze přestoupit mezi jednotlivými transformovanými fondy
  • Konzervativní zaměření znamená nízký výnos

Doplňkové penzijní spoření (vznikne od ledna 2013)

Výhody

  • Výběr z více strategií
  • Možnost vyššího výnosu
  • Možnost předdůchodu

Nevýhody

  • Neexistence garance nezáporného výnosu
  • Nárok na vyplacení jednorázového vyrovnání vznikne až okamžikem dovršení zákonem stanovené doby odchodu do důchodu
  • Není možné dostat výsluhovou penzi

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *