Hodnota nad nulou znamená, že ekonomika roste nadprůměrně, tedy nad trendem růstu a hodnota záporná znamená, že ekonomika roste pomaleji než trend růstu. Index má solidní akademický základ a je postaven na práci Jamese Stocka a Marka Watsona, která byla zveřejněna roku 1999 v časopise „Journal of Monetary Economics“.
Meziměsíčně zažívá index významné pohyby, a proto ho je těžké smysluplně použít. Jako měřítko ekonomické aktivity je vhodné sledovat raději jeho tříměsíční klouzavý průměr. Existují určitá pravidla, jak tento klouzavý průměr interpretovat. Pokud je na hodnotě nižší než –0,7 bodu po období ekonomického růstu, pak je velmi pravděpodobné, že recese již začala.
Níže jsme vložili graf indexu CFNAI s tříměsíčním klouzavým průměrem a červenými oblastmi, které zobrazují předchozí recese. Jak graf ukazuje, tak je tento klouzavý průměr současně na hodnotě –0,58 a přibližuje se k hranici –0,7, což znamená zvyšující se pravděpodobnost recese. Jedním z hlavních důvodůostrého zpomalení ekonomické aktivity je klesající průmyslová produkce, která je pod svým vrcholem už tři po sobě následující měsíce. To je nejdelší propad od opětovného začátku růstu amerického průmyslu v červnu 2009.
Než se ale připojíme do tábora očekávajícího recesi, je důležité si všimnout další věci. Tříměsíční klouzavý průměr na hodnotě –0,7 může být i falešně pozitivní. To znamená, že i když hodnota indexu ukazuje na recesi, tak ta ve skutečnosti nepřichází, jde o planý poplach. Tento případ nastal v květnu 2003, kdy dubnová čísla dosáhla této „krizové“ hodnoty. Oslabující index před dubnem 2003 byl také pravděpodobně důvodem, proč tehdejší šéf Fedu Alan Greenspan váhal se zvýšením úrokových sazeb.
Hlavním závěrem je, že pravděpodobnost recese americké ekonomiky vzrostla, ale stále zůstává poměrně nízká, soudě podle jiných faktů. Bylo by předčasné se zařadit