Zatímco loni činil růst bankovních úvěrů podnikům 5,4 procenta, letos už Česká bankovní asociace prognózuje pouhých 1,5 procenta. „Banky přitvrdily, častěji žádosti podnikatelů zamítají nebo snižují úvěrový rámec kontokorentů,“ uvedl specialista na krátkodobé půjčky Aleš Budín ze společnosti Bez banky, s.r.o. „Neochota bank poskytovat úvěry spolu se zhoršenou platební morálkou odběratelů, mnohdy způsobenou stejnými důvody, vedou u řady podnikatelů k nízkému cash flow. My jsme tu pro tento typ klientů, který je schopný peníze vydělávat, potřebuje ale překlenout krátkodobý nedostatek financí. Zanedlouho vše vrátí díky zajetému podnikání,“ popsal Budín.
Okamžitou finanční pomoc oceňují především podnikatelé, kterým chvilková platební neschopnost může přivodit existenční problémy, přičemž na proces schvalování úvěru v bance už nezbývá čas. „Tendence k rychlým půjčkám je v době ztíženého přístupu k financování firem skutečně výraznější. Cash flow je klíčovým faktorem v řízení firmy, jehož nezvládnutí vede často k významným potížím fungování podnikání, výjimkou nebývá ani ukončení činnosti v podstatě prosperující firmy,“ připustila Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podnikatelů ČR (AMSP ČR).
Hlavní překážkou poskytnutí úvěru v bance je nedostatečná ziskovost firmy, celkový objem majetku žadatele není podstatný. To posouvá výhodu na stranu nebankovního sektoru. „Obracejí se na nás společníci, kterým vinou krize klesly výnosy a banka jim snížila nebo odepřela úvěrové financování. Bez dostatečného cash flow k rozvoji dalšího podnikání by jim hrozila insolvence. U nás úvěr dostanou ještě týž den na základě ručení adekvátním majetkem – vozem, strojem, nemovitostí, které mohou dál využívat pro účely svého podnikání. Jelikož klient hradí pouze dobu, kdy peníze skutečně potřebuje, tedy třeba dva týdny, než mu zaplatí odběratelé, vyjde taková půjčka levněji než v bance, a to i přes vyšší úrokovou sazbu,“ přiblížil Aleš Budín z Bez banky, s.r.o. „V případě, že by klient přece jen nemohl půjčku splatit, předmět ručení prodáme, z výtěžku uspokojíme naši pohledávku s příslušenstvím a zbylou částku vyplatíme zpět klientovi. To, že klient nemůže půjčku splatit, se ale stává jen zřídka, zhruba ve třech procentech případů,“ doplnil Budín.
Záchrana podnikání za 9000 Kč: Podnikání pana Smolky se rozjelo naplno, a tak se rozhodl investovat do nové pobočky své firmy. Těsně před jejím plánovaným otevřením však pana Smolku zaskočila reakce majitele pronajímané nemovitosti, který navzdory původní dohodě požadoval zaplacení tří nájmů najednou, jinak prý prostory přenechá dalšímu zájemci. Na opětovný kolotoč hledání té pravé prodejny neměl pan Smolka čas ani energii, ale požadované peníze už utratil za zboží, vybavení i příjem zaměstnanců. Aby udržel slibné podnikání a vyhnul se ztrátám, kontaktoval specialisty na rychlé půjčky z Bez banky, s.r.o. Jeho téměř nový automobil bohatě stačil jako záruka, proto nic nebránilo vzájemné dohodě. Jediné, co musel pan Smolka udělat, bylo vyčkat na zhotovení notářsky ověřené smlouvy a zápis do rejstříku zástav. Tentýž den, kdy ráno zavolal, odjel s potřebnými 150 tisíci i svým vozem. Vrátil se za 14 dní. Jeho byznys se rozběhl podle plánu a peníze z prodaného zboží rychle pokryly nadbytečné náklady. Půjčka ho na úrocích stála 9 tisíc korun. „Kdybych býval věděl, že to jde tak rychle a bez problémů, už jsem to tak udělal několikrát předtím a neřešil drobné výpadky v cash flow složitě přes kamarády,“ ulevil si pan Smolka. |