27. 03. 2012
Radek Urban: Více regulace neznamená lepší trh, méně regulace také ne
Podle Radka Urbana není pravda tak jednoduchá, že „banky zavinily finanční krizi a teď se jim pomstíme“. Snaha Evropy je nyní taková, aby banky byly 100% jistotou, které se tím ale stanou jen jakousi „rychlou poštou“, kdy budou jen posílat a přijímat peníze a vše ostatní budou hedge fondy.
Otázkou je také, co je to veřejné blaho. Je veřejným blahem dokonalá regulace? Přispívá tak regulace k veřejnému blahu? Jsou situace, kdy státní zásah je ospravedlnitelný. A otázka distribuce patří mezi ně. Důvodem je existence informační asimetrie, ne všechny trhy jsou dostatečně transparentní.
Nikdy nebudeme chtít zasahovat do oblastí jako je povinné ručení či bankovní poplatky. To jsou oblasti dostatečně likvidní a dostatečně transparentní. Naopak životní pojištění není dostatečně transparentní. A v tom případě je státní zásah ospravedlnitelný.
„Osobně žiji s jedním rozporem. Ve státní správě žijeme pod dojmem, že umíme všechno zregulovat. A když se pokusíme něco zregulovat, objeví se lobby, které tvrdí, že navrhovaná regulace je špatná,“ uvedl Radek Urban a dodal: „Existují ale hraniční situace, kdy je regulace třeba.“