12. 11. 2012
Řecko schválilo rozpočet a odehrálo míč zpět na stranu oficiální veřitelů
Ministři financí eurozóny, kteří se mají dnes v pět hodin sejít v Bruselu, však podle všech o výplatě peněz pro Řecko nerozhodnou, čímž udělají tento týden pro globální finanční trhy ještě napínavější.
Hrozí tedy opravdu Řecku akutní bankrot? Ačkoliv technicky vzato je tato země insolventní již několik let, pak právě zkušenost s chováním tvůrců hospodářských politiky z tohoto období nám říkají, že něco takového nenastane. Do Řecka bylo neinvestováno až příliš mnoho kapitálu. Ať již toho finančního (připomeňme restrukturalizaci dluhu ve výši 100 mld. euro) či v podobě energie západoevropských politiků. Konec konců, oněch 1–2 miliardy, které Řecko tento týden potřebuje, vypadá jako směšná sumička ve srovnání s celkovou výší úvěrového balíku od MMF/EU, která činí 174 mld. euro.
Ač to tedy evropští politici dělají opět napínavější, tak Řecko tento týden nezbankrotuje. Problém s dlouhodobou udržitelností dluhu nicméně nezmizí, a to dokonce i když se dnes skupina Eurogroup dohodne tom, že Řecku opět nějakým způsobem uleví. Otázkou však je, jak vysoké by vlastně takové úlevy měly být. Příští rok má totiž řecký vládní dluh atakovat hranici 190 % HDP, což je mimochodem výrazně více, než jaký dluh visel na bedrech aténské vlády před restrukturalizací dluhu na podzim roku 2011.
Jan Čermák
Analytik ČSOB