Demise premiéra, po které mají následovat jednání o nové vládě, respektive předčasné volby, může pro tuto zemi znamenat zdržení v naplňování podmínek programu. Parlament sice řadu reformních kroků již schválil, je však třeba je uvést v život. Vedle toho je třeba rychle přistoupit k rekapitalizaci nelikvidních špatnými úvěry přetížených bank. První balík přicházející pomoci sestávající z 26 mld. EUR by sice měl zajistit “klid na práci” pro nejbližší měsíce, avšak nejistotu z dalšího vývoje zcela nesmaže, ani když největší věřitel nevypadá ze současného vývoje zaskočeně.
Na(ne)štěstí se trhy už o Řecko vcelku příliš nezajímají. Jsou totiž nyní pohlceny obavami z případného zhoršení výhledu světové ekonomiky. Fed není zcela přesvědčený o dostatečné kondici americké ekonomiky, spekulace kolem zdraví čínského finančního trhu včetně soustavně padajícího akciového trhu rovněž nejsou přehlédnutelné a výkon evropské ekonomiky má stále ještě daleko k tomu být oslnivým. Potěšující zprávy tak spíše přicházejí z komoditních trhů, kde padají ceny ropy a benzínu, jež zajistí další rozpočtový impuls pro firmy i domácnosti v zemích závislých na dovozu těchto surovin či produktů. Otázkou je, nakolik jde současný propad cen komodit na vrub nadměrné nabídce, respektive nakolik jsou za ním obavy z možného poklesu světové poptávky.
Jen v našem případě může levnější ropa a benzín brzy znovu snížit inflaci o zhruba tři desetiny. Tuzemce mohou navíc ještě potěšit klesající ceny elektrické energie na německém trhu, kde se už cena přibližuje hranici 30 EUR/MWh. V korunách jde o meziroční pokles o cca 16 %, což může znamenat další znatelné zlevnění elektřiny pro firmy i domácnosti v příštím roce. A tedy další proti-inflační impuls v řadě a ještě pozdější dosažení inflačního cíle centrální banky.
Petr Dufek
Analytik ČSOB