CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

29. 09. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Region střední a východní Evropy je na podzim 2015 novým bezpečným přístavem

 


 

Nezdolnost členských zemí Evropské unie z regionu střední a východní Evropy (SVE EU)

Růst v regionu SVE EU pokračoval ve 2. čtvrtletí 2015 rychlým tempem. Krátkodobé ukazatele naznačují, že si toto tempo udrží i ve 3. čtvrtletí 2015. Očekáváme, že reálný HDP vzroste o 2–3,5 % za rok jako celek, přičemž bude mírně nad svým potenciálem. Pokud byl v úvodu roku růst podporován především vývozy, které pohánělo zotavování v EU, nyní se přesunul směrem k domácí poptávce. Klesající nezaměstnanost, silnější růst mezd a inflace na historických minimech podpořily spotřebu, přičemž zvýšená absorpce fondů EU podpořila investování. Externí pozice jsou při růstu vývozu silné, i když pod úrovní působivého tempa z 1. čtvrtletí 2015. Stále ale zůstávají na slušných úrovních a obchodní bilance zemí regionu vykazují nadbytky nebo jsou téměř vyrovnané. Externí financování bylo významné a podpořilo tak lokální měny a vnímání úvěrové schopnosti.

„S malou přímou expozicí vůči Číně a na vítězné straně prudkého pohybu cen komodit je region střední a východní Evropy v rámci Evropské unie stále více vnímán jako bezpečný přístav mezi rozvíjejícími se trhy,“ řekl Lubomir Mitov, hlavní ekonom UniCredit pro střední a východní Evropu.

Pokud jde o ostatní státy v daném regionu, Turecku se nepodařilo využít pozitivní vývoj v EU, nižší ceny ropy nebo nadbytek globální likvidity. Změna komoditního cyklu pak měla negativní dopad především na Rusko. Protože 75 % příjmů z vývozu a téměř polovina celkových vládních příjmů plyne z ropy a zemního plynu, opětovný pokles cen ropy, který sledujeme od července, byl velkou ranou pro již oslabenou ekonomiku, které stávající sankce brání v přístupu k trhům. Zdá se, že ekonomika Ukrajiny, která byla postižena nebývalou finanční a geopolitickou krizí, se ve 2. čtvrtletí 2015 odrazila ode dna. Reálný HDP, průmyslová výroba a maloobchodní tržby se během léta stabilizovaly nebo vykazovaly váhavý růst, byť z velmi nízké úrovně.

Chorvatsku a Srbsku pomohlo z recese zotavování se v eurozóně. V letošním roce ale bude růst v obou státech nevýrazný, a sice na úrovni nižší než 1 %. To je částečně způsobeno podstatně menším podílem vývozů zboží v porovnání s regionem SVE EU, který zmenšil pozitivní dopad oživení v Evropě. Na rozdíl od regionu SVE EU se zde domácí poptávka stále musí zotavit, přičemž je omezovaná výraznou a rostoucí makroekonomickou nerovnováhou, která zatěžuje důvěru a vynutila si politickou odezvu.

REKLAMA

Výhled: postupování odlišnými směry

Dosavadní vývoj poukazuje na stále odlišnější výhled pro subregiony SVE. Naše prognózy pro nejbližší období vycházejí z předpokladů ohledně dalšího mírného zrychlování růstu v eurozóně a v USA, z předpokládané stabilizace cen komodit v roce 2016 s mírným potenciálem růstu, „měkkého přistání“ v Číně a postupného zvyšování sazeb ze strany Fed-u. Očekává se, že ECB bude pokračovat ve svém programu kvantitativního uvolňování (QE) v souladu s původním plánem.

„I při těchto předpokladech a pozitivním dopadu pro střední a východní Evropu je výhled však pro různé subregiony diametrálně odlišný, neboť odráží měnící se makroekonomické zranitelnosti, integraci v rámci EU politiky a stav reforem. Vzhledem k těmto kritériím má region SVE EU nejlepší postavení proto, aby profitoval z příznivého globálního prostředí,” vysvětluje Lubomir Mitov.

V následujícím roce by měl být růst v regionu SVE EU i nadále masivní a dosahovat hodnot nad svým potenciálem. Mírné zpomalení lze očekávat ve státech, které se nejvíce spoléhaly v investicích na fondy Evropské unie. Očekává se, že jejich absorpce během mezirozpočtového období EU poklesne ve všech zemích s výjimkou Polska. Převážnou část zpomalení investic financovaných EU by měla kompenzovat rostoucí spotřeba, jelikož přísnější podmínky na pracovních trzích vedou k vyššímu růstu mezd. Při dobře vyváženém růstu by měly externí pozice zůstat stabilní. Vzhledem k převaze finančních toků souvisejících s přímými zahraničními investicemi a dobrým výsledkům vidíme pouze malé nebo vůbec žádné riziko pro externí financování.

Hlavním závěrem je, že region SVE má i navzdory svojí heterogenitě v porovnání s většinou ostatních velkých rozvíjejících se trhů lepší předpoklady k tomu, aby se vyrovnal s případnými budoucími výzvami.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *