Regulace provizí aneb Nic není rozhodnuto
V poslední době se na trh finančního zprostředkování valí vlna nových regulací a pravidel. Řada z nich pochází z Bruselu v rámci implementace evropských směrnic. Některé jsou ale výsledkem kreativity českých poslanců a lobbingu významných hráčů. Mezi nimi i „přílepek“ k novele zákona o pojišťovnictví poslance Sociální demokracie Jiřího Šincla, jehož cílem je zavedení cenové regulace provizí životního pojištění.
Rozpočtový výbor navzdory dřívějším varováním Legislativní rady vlády regulaci provizí podpořil a poslal do druhého čtení. Jedním z momentům, proč byl návrh přijat, byla pirueta náměstka financí Martina Prose. Ministerstvo financí se ještě pár dní před zasedáním výboru stavělo proti cenové regulaci. Martin Pros (ČSSD) návrh stranického kolegy ale neloajálně ke svému ministrovi Andreji Babišovi (ANO) podpořil. V úterý odpoledne se dočkal odplaty – již více není náměstkem.
Důvody odvolání Martina Prose z postu náměstka ministra financí zdůvodnilo ministerstvo stručně: „První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš odvolal pro ztrátu důvěry náměstka pro oblast mezinárodních vztahů Martina Prose. Martin Pros byl do funkce jmenován k 1. dubnu loňského roku.” Jedním z důvodů je ale nepochybně obrat v otázce regulace provizí za zprostředkování životního pojištění, byť „prohřešků“ by se mohlo najít více.
Po jednání Rozpočtového výboru se zdálo být o regulaci provizí rozhodnuto. Kladné stanovisko již dlouhodobě zastává Česká národní banka (ČNB), která si od ní slibuje zjednodušení kontroly finančních zprostředkovatelů a zlepšení ochrany spotřebitelů, vládní Sociální demokracie se ze svého levicového pohledu za omezení tržních principů nebojí nikdy postavit a zdálo se, že se otočil i pohled ministerstva financí vedeného druhou nejsilnější politickou stranou. S podporou KSČM se při boji proti tržním mechanismům dá také počítat.
Odvolání Martina Prose je prvním signálem, že s regulací provizí životního pojištění může být vše ještě jinak. V úterý se konal i seminář ke slabinám návrhu Jiřího Šincla se zástupci poslanců, pojišťoven a finančních zprostředkovatelů. Bohužel předkladatel „přílepku“ Jiří Šincl nepřišel… lze jen spekulovat, zda se obává konfrontace. Nedostavil se ani zpravodaj novely Jiří Dolejš (KSČM). Schůzka k bližším závěrům ani shodě nevedla…
REKLAMA
Rozhodnuto ještě zdaleka není. Poslanci všech parlamentních stran jsou nyní v obležení zájmových skupiny, kterých se případná regulace provizí dotkne. V současnosti jsou aktivní pojišťovny a pojišťovací zprostředkovatelé. Pokud regulace ale projde, budou ohroženi i další – investiční společnosti, banky, investiční zprostředkovatelé, hypoteční makléři… Jakmile stát začne s cenovou regulací v jedné oblasti, má tendenci ji rozšířit i dál.
Již nyní se hovoří o možné regulaci výše provize u předplacených poplatků při dlouhodobých pravidelných investic, omezení provize začalo být tématem i u hypotečních úvěrů… kdo bude další? Rozhlédneme-li se kolem sebe, adeptů je více. Kupříkladu zdaleka ne všechny realitní kanceláře nabízejí služby odpovídající výši provizí, některé autoopravny také nabízejí služby nepřiměřeně drahé, v době zlaté horečky někteří prodejci prodávali zlato i za 155 000 Kč za trojskou unci, přestože jeho cena na trhu nedosáhla ani 2 000 USD/oz. na svém vrcholu… to vše a mnoho jiného by přeci mohlo podléhat důkladné a neprůstřelné regulaci.
Další negativní důsledek přemrštěné regulace je růst nezodpovědnosti a hlouposti národa. Proč by se měl člověk za své obchodní rozhodnutí zodpovídat? Vždyť je tu regulátor, který zajistí, že nemohu koupit špatně. A proč bych si zjišťoval informace a četl smlouvy? Vždyť přeci vše musí být nastaveno v můj nejlepší prospěch.
Lidé v přeregulovaném světě přestávají používat selský rozum. A z biologie je dokázáno, že orgán, který se nepoužívá, zakrní…