V rámci novely zákona o kapitálových trzích zasáhla smršť nových úprav i penzijní připojištění. Jedním z kontroversních ustanovení stanovuje povinnost sdělovat výši provize. Konkrétně § 12 odst. 5 písm. c) uvádí:
„ [Penzijní fond nebo zprostředkovatel] v písemné formě informuje zájemce o podstatných skutečnostech týkajících se penzijního fondu, své osoby jako zprostředkovatele, o podstatných náležitostech penzijního připojištění, o poplatcích účtovaných účastníkovi, o výši provize za zprostředkování a o jiných souvisejících nákladech penzijního fondu.“
Zvláštní důraz je třeba klást na sousloví „o výši provize za zprostředkování a o jiných souvisejících nákladech penzijních fondů“. Co to znamená? Finanční poradce pravděpodobně nebude sdělovat jen výši své provize, ale měl by také seznámit klienta výší provize na úrovni společnosti – a dalších benefitech, které společnost od penzijního fondu dostává. Vždyť i příspěvek na pořádání výroční konference lze považovat za související náklad!
K čemu novela, která je zařazena na program jednání 8. schůze Senátu začínající 17. června 2009, povede? Důsledků může být několik.
V prvé řadě může dojít k odklonu zájmu zprostředkovatelů o penzijní připojištění. Vždyť již nyní je v jejich očích mnohdy konkurenceschopnější investiční životní pojištění, kde získají vyšší provizi a ještě se o její výši nemusí před klientem zmiňovat.
REKLAMA
Problém může být ale i v rámci zejména multilevelových finančně poradenských společností. Společnost získává od penzijního fondu provizi pochopitelně vyšší, než jakou obdrží poradci – zejména na nejnižších úrovních hierarchie. Co se asi stane v rámci většiny společností, když se nováčci dozvědí, že z vyplacené provize dostávají jen zlomek? A co na tom, že se to dozví jen u jednoho produktu… ostatní zřejmě nebudou vypadat jinak.
Potíž ovšem může být i s vyčíslením provize. Ta závisí na mnoha faktorech a rozhodně ji nelze popsat slovy „5 % z měsíční platby“ nebo „150 % ročních příspěvků“ apod. Záleží vždy na věku, na výši částky, na penzijním fondu… nemluvě o již zmíněných „dalších souvisejících nákladech“…
Proč má být zveřejněna výše provize? Důvod je především ve střetu zájmu, v němž se nachází finanční poradce honorovaný finančními institucemi za prodej produktů. Na jedné straně má nestranně radit klientovi (proto „poradce“ a proto „nezávislé finanční poradenství“), na druhé straně může stranit produktům, které nabízejí vyšší provize.
Jak toho docílit? Sdělení výše provize může být jedním z nástrojů snížení rizika plynoucího ze střetu zájmů. Má ale výše uvedené negativní důsledky a je otázka, který efekt – zda pozitivní, nebo negativní – převáží. Alternativou je vydat se „slovenskou cestou“ a za „poradce“ považovat jen ty, kdo si nechávají platit za rady…