Zastavíme-li se pak blíže u Řecka, tak zamíchání zdejší vyjednávací soupisky a výměna hubatého ministra financí Varoufakise na hrotu vyjednávacího týmu za náměstka ministra zahraničí Tsakalotose je určitě krok správným směrem. Je však otázkou, zdali jen tato změna bude stačit k tomu, aby věřitelé uvolnili další půjčky.
Co se pak týká Applu, tak jeho výsledky tažené 40% meziročním nárůstem prodejů iPhonů jsou opravdu vynikající a cosi zároveň vypovídají o situaci v Číně. Ta odsunula eurozónu a stala po USA druhým největším trhem, což je zajímavé, když si uvědomíme, jak drahé produkty s logem jablka jsou. Pravda, Applu situaci v Číně ulehčuje situaci fakt, že zde není Google (respektive jeho androidí obchod Play), ale i tak musí být kupní síla Číňanů dostatečně vysoká na to, aby si drahý iPhone mohli pořídit. Apple, tak tedy jako třeba německé automobilky, dokáže z čínského trhu vytěžit obrovské tržby, které nakonec transferuje akcionářům především na Západě. Konkrétně Apple skrze dividendy a odkupy akcií slíbil vrátit akcionářům dalších 70 miliard dolarů.
Výsledky Applu či řecká sága může tedy dnes globální trhy zaměstnávat, avšak s blížící se středou bude přece jenom více pozornosti věnováno americké ekonomice jako celku před zasedáním americké centrální banky.
Jan Čermák
Analytik ČSOB