Roman Dvořák a Petr Šimčák: Disciplína je nezbytná i u dluhopisových investic
Správný přístup k investování do dluhopisových fondů vysvětlují Petr Šimčák, ředitel obchodu pro banky a instituce Pioneer Investments ČR, člen představenstva společnosti Pioneer Asset Management, a instituce, a Roman Dvořák, analytik trhu a produktů Pioneer Investments ČR.
Jak je to tedy s investiční disciplínou u dluhopisových fondů? Dodržuje se?
Roman Dvořák : Nedodržuje. Fakt, že investiční disciplína neexistuje ani u dluhopisových fondů, ukazují následující srovnání. V roce 2008 přinesly dluhopisové fondy po mnoha špatných letech vysoký růst. Hluboký propad v čistých prodejích dluhopisových fondů na českém trhu ale ukazuje, že si investoři na tento růst nepočkali. Ztratili trpělivost a prodávali.
Proč myslíte, že investoři v minulém roce podlehli emocím a netrpělivě odkupovali z dluhopisových fondů?
Roman Dvořák : Majitelé dluhopisů čekají až do jejich splatnosti, zatímco dluhopisové fondy žádnou splatnost nemají, a proto jejich majitelé někdy tápou, kdy mají fond prodat. Pak se samozřejmě může stát, že prodají právě v tom nejméně vhodném okamžiku…
REKLAMA
Co tedy musí dluhopisový investor udělat, aby se naplnilo jeho očekávání ohledně výnosu do splatnosti?
Roman Dvořák : Měl by držet dluhopisový fond tak dlouho, jaká je hodnota jeho durace. Tento ukazatel se buď zveřejňuje na factsheetu fondu, nebo je snadno zjistitelný u investiční společnosti. Většina dluhopisových fondů má benchmark, který má duraci přibližně pět let.
R oční výkonnost dluhopisového trhu s durací zhruba pěti let se bude téměř vždy výrazně lišit od výnosu do splatnosti, který byl před jedním rokem. Ani po dvou letech nelze očekávat, že se bude výkonnost podobat výnosu do splatnosti platnému před dvěma lety. Po třech letech se výkonnost může začínat podobat výnosu do splatnosti, ale rozdíly mohou být pořád velké. Po čtyřech letech výkonnost a výnos téměř splývají. Teprve po pěti letech jsou si křivky výkonnosti a výnosu nejblíže.
Z toho plyne, že by investor neměl hodnotit výsledky dluhopisového fondu dříve než za období durace fondu.
REKLAMA
Jak může investor „odhadnout“ výkonnost dluhopisového fondu?
Roman Dvořák : Aby získal nejpřesnější odhad o výkonnosti fondu, měl by výnos do splatnosti očistit o náklady fondu.
Jaké druhy rizik bychom měli vzít v potaz při zvažování, zda do dluhopisových fondů investovat?
Petr Šimčák: Uvedená analýza reflektuje tzv. úrokové riziko. Odpovídá tedy na základní dilema investorů, kteří nevědí, jak uchopit fond, který nemá na rozdíl od konkrétního dluhopisu splatnost.
REKLAMA
Zcela samostatnou rovinou je pak analýza kreditního rizika, nebo-li rizika nesplacení dluhopisu emitentem v době splatnosti. Uváděné skutečnosti proto platí pro fondy, které se angažují v dluhopisech vysoce bonitních emitentů (stát, špičkové korporátní dluhopisy).
Jsou tedy kritéria, která by měl investor sledovat, u všech dluhopisových fondů stejná?
Petr Šimčák: V některých případech mohou být kritéria ještě širší. U fondů, které investují např. do dluhopisů firem s vysokým výnosem, je vedle výnosu do splatnosti (aktuálně jsou sazby u některých fondů přes 30 % p.a.) a durace (obvykle čtyři až pět let) třeba posoudit i očekávanou míru úpadků a následnou výtěžností z konkurzní podstaty. Bez úpadků by byla situace identická s výše provedenou analýzou.
Jak vysoká je ona zmiňovaná míra úpadků?
Petr Šimčák: Míra úpadků je aktuálně velmi nízká. V Evropě činí např. u spekulativního stupně 2,4 % za rok končící lednem 2009. Podle agentury Moody’s se očekává, že tato hodnota v listopadu 2009 vyroste na hrozivých 19,3 %.
Zdá se ale, že i přes velmi vysoká rizika nabízejí tyto trhy a fondy velmi atraktivní, o riziko očištěný výnos. V každém případě jde však o investice rizikové, vyžadující zkušenější a odvážnější přístup.