3. ledna proběhly na burze v New Yorku obchody za 100,09 USD za barel – byla překonána „magická“ hranice 100 dolarů za barel. Netrvalo však dlouho a ropa se dostala zpět na hranici 85 dolarů. Obchodování si tedy stále uchovává volatilitu.
Tlaky na růst cen
Ve prospěch růstu cen ropy aktuálně působí tři hlavní faktory.
- Příchod chladného počasí do USA – předpovědi věští teploty pod dlouhodobým průměrem. Většina USA přitom topí ropnými destiláty.
- Omezení dodávek kvůli teroristickým útokům na ropovod v Nigérii a hrozbě bombového útoku na jedné z plošin v Severním moři.
- Rozhodnutí OPEC o těžebních limitech a sporem mezi největší ropnou společností Exxon Mobil a Venezuelou.
Graf č. 1: Vývoj cen březnového kontraktu ropy
Zdroj: Bloomberg
Tlaky na pokles
Stejně tak tlaků na pokles cen ropy je několik.
REKLAMA
- Obavy z recese amerického hospodářství a ochlazení globální ekonomiky – znamenala by výrazné snížení poptávky po černém zlatu.
- Nárůst komerčních zásob ropy, které se zvýšily na cca 301 miliony barelů (zvýšení zásob však předcházel devítitýdenní pokles).
- Nově nalezené ropné pole u Brazílie – po listopadovém nálezu s potenciálem 8 miliard barelů bylo oznámeno objevení dalšího naleziště ropy. To signalizuje, že ropy bude v budoucnu dostatek.
Graf č. 2: Vývoj komerčních zásob ropy v USA
Zdroj: Bloomberg
Nahoru, nebo dolů?
Prognóza vývoje cen ropy z krátkodobého hlediska je, díky mnoha možným a hůře předpokládetelným vlivů, velmi obtížná. Je však pravděpodobné, že díky sporům mezi největší ropnou společností a venezuelským prezidentem Hugo Chávezem dojde k mírnému posílení cen ropy.
Z dlouhodobého pohledu je očekáván pokles poptávky po ropě a snížení cen ropy. Trh s ropu prodělá v díky ochlazení globální ekonomiky zpomalení a může nás potkat změna růstového trendu. K ochlazení ropného trhu se přiklání také mezinárodní agentura pro energii (EIA), která snížila odhad letošního růstu poptávky po ropě.
Autor je analytikem společnosti Fio, burzovní společnost a zpracoval téma též pro server Akcie.cz