Jedná se o ekonomiky se schodkem běžného účtu (nedostatkem úspor), který byl v minulosti vykrýván především krátkodobými dolarovými investicemi (spekulacemi). K nejzranitelnějším patří – Indie, Jižní Afrika, Indonésie, Brazílie a Turecko. Většina z dotčených měn také včera po zasedání Fedu ztratila více než procento.
Prototypem skutečných problémů je v tuto chvíli Turecko – má výrazný deficit běžného účtu (skoro 8 % HDP) a ten je skoro z 80 % financován přílivem krátkodobého (především dolarového) kapitálu. I drobné zdražení dolarů může nastartovat úprk “horkých peněz” a výrazně zhoršit dostupnost financování pro deficitní Tureckou ekonomiku. Turecká lira se již včera dostala na dostřel od historických minim vůči USD.
Naopak příliš ohrožené ústupným manévrem Fedu pravděpodobně nebudou periferní ekonomiky eurozóny. Prakticky všechny z nich byly v uplynulých letech okolnostmi a především nadnárodními institucemi donuceny deficity běžných účtů vyrovnat. Jejich financování je závislé primárně na evropské výnosové křivce, která nebude mít takový důvod stoupat vzhůru – inflace v eurozóně je nižší a ECB pravděpodobně bude v roce 2014 zvažovat, jak měnové podmínky ještě dál uvolnit. To je také další z důvodů, proč by mělo na frontě s dolarem dál slábnout euro. A slabé euro se řadě periferií může líbit, především těm, co mají co vyvážet – Irsku nebo Španělsku.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery