Kurz rublu se během dne propadl až na 61,20 RUB/USD. Kolem 14:00 SEČ se na trhu objevily zprávy o intervenčních nákupech ruské centrální banky a kurz se vrátil pod 60 rublů za dolar. Stále byl ale více než dvě procenta pod pátečním závěrem.
Ruské měně pomohl také vývoj na trhu s ropou. Severomořská ropa Brent dnes po počátečním poklesu k hranici 60 dolarů zpevnila a vyhoupla se zpět nad 62 dolarů za barel.
Ruská centrální banka nyní intervenuje na podporu rublu prakticky každodenně a minulý týden vynaložila na podporu jeho kurzu více než 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard Kč). Celkový objem intervencí centrální banky na devizovém trhu tak od začátku letošního roku překročil 70 miliard dolarů (zhruba 1,6 bilionu Kč).
Rubl již v letošním roce navzdory intervencím oslabil k dolaru o více než 40 procent. Ruská měna se spolu s tamní ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize, západních sankcí proti Moskvě a prudce klesajících cen ropy. Ty ztrácejí z červnových maxim rovněž přes 40 procent.
Investoři na ruském trhu se nyní obávají prohloubení protiruských sankcí. Ve čtvrtek schválily obě komory amerického Kongresu zákon, který otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření sankcí. V případě výpadků v dodávkách zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA ocitnout i ruský monopolní vývozce plynu Gazprom.
REKLAMA
Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.
Zdroj : ČTK