Postupně se začínají projevovat negativní hospodářské dopady sankcí EU vůči Rusku, které snižují poptávku a tlačí na snižování cen na domácím trhu. Nižší míra inflace pak do jisté míry brání silnějšímu ekonomickému oživení. Přesto pozitivní efekty stále převažují a celkový růst HDP lze v letošním roce očekávat kolem hodnoty 2,6 % s výhledem 2,5 % na rok 2015.
„Za celý rok ČBA stále očekává růst HDP kolem 2,5 %. Přímý dopad sankcí vůči Rusku a ruských protisankcí na českou ekonomiku bude omezený. Konflikt ovšem dále oslabí vývoj německé ekonomiky, jejíž exportní aktivita jevila známky ochlazení již před ukrajinskou krizí. Obavy z negativních dopadů ukrajinské krize se v srpnu přelily i do spotřebitelské důvěry německých spotřebitelů. I proto je důležité, že české ekonomice již nepomáhá pouze export, ale ožívá i domácí poptávka. Rizika pro budoucí růst české ekonomiky tedy existují, ale důvěra v pokračující oživení zůstává,“ uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka Česká bankovní asociace.
Příznivého vývoje v minulých čtvrtletích bylo dosaženo díky růstové fázi hospodářského cyklu a jednorázovým faktorům, například nízké srovnávací základně, mimořádně teplé zimě, zlepšenému čerpání prostředků z fondů EU a pozitivnímu vlivu měnové politiky na růst exportu, říká Milan Kratina.
Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade