04. 09. 2013
Růst úroků a kauza Sýrie opět tlačí měny z emerging markets do kouta
Menší globální pozornost důležitým makro datům šla do jisté míry také na vrub fenoménu Sýrie, který opět ožil, neboť se zdá, že americký prezident Obama by mohl v kongresu získat podporu k vojenskému zásahu (v horizontu 60 dní s možností o 30 dní tento limit prodloužit).
Nicméně byly zde přece jenom trhy aktiv, které např. zaregistrovaly, že podnikatelská nálada v americkém průmyslu se podle včera zveřejněných srpnových dat dostala na více než dvouletá maxima či že se podnikatelská nálada ve stavebnictví Velké Británie dostala na nejvyšší úrovni dokonce od roku 2007. Trpěly tedy především trhy s vládními dluhopisy, přičemž nešlo jen o ty americké či německé, ale výprodej postihl i například středoevropský region.
Výprodej dluhopisů značící růst tržních úrokových sazeb se samozřejmě spojenými nádobami musí vrátit zpět na tzv. rychle se rozvíjející trhy. Byly to totiž tzv. BRICS měny, které v uplynulých týdnech zažily vinou rostoucích úroků nejednu horkou chvilku. Připomeňme, že v centru pozornosti byla a je především indická rupie, která opět citelně slábne.
Dodejme, že může v nadcházejích dnech komplikovaná situace pro tzv. emerging markets dále eskalovat, pokud úrokové sazby půjdou (globálně) stále vzhůru, a to dokonce v kontextu hrozby další eskalace napětí na Blízkém východě v souvislosti s možným zásahem proti Sýrii.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
REKLAMA