Samoregulace aneb Pozdě bycha honit?
Jiří Šindelář uvedl zavedení samoregulativů slovy: „Dlouhou dobu je prosazování nové a nové státní regulace ospravedlňováno tezí, že trh sám se samoregulovat nemůže anebo nechce.“ Nová samoregulace má být důkazem, že tomu tak není. Není ale příliš pozdě?
Distribuce na finančním trhu a její kvalita je předmětem dlouhodobých diskusí. Ministerstvo financí otevřelo veřejnou diskusi na téma distribuce již v polovině roku 2006. Výsledkem bylo několik návrhů novely zákona č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí, které zvířily emoce v roce 2011. Připravená verze novely nejprve byla odmítnuta Legislativní radou vlády a následně se nestala prioritou a byla odložena. V současnosti je připravena nová verze novely, která je v legislativním procesu. Vládě by měla být předložena 31. července 2014.
Jiří Šindelář má nepochybně pravdu. Dlouhou dobu je státní regulace zdůvodňována neexistencí samoregulace trhu finančního zprostředkování. Ostatně od prvních diskusí o vyšší regulaci finančně poradenského trhu v roce 2006 uplynulo do vyhlášení samoregulace asociací USF ČR 8 let. To je skutečně dlouhá doba.
Nová samoregulační opatření mají nabýt účinnosti od 1. 1. 2015. „Standard kontrolního systému definuje, jakými nástroji a s využitím jakých kritérií mají finančně-poradenské společnosti kontrolovat svou obchodní síť a jasně říká, jaká opatření jsou na místě v případě neetických či dokonce protiprávních praktik,“ uvádí k zaváděním opatřením tisková zpráva USF ČR.
Neexistence kontrolních mechanismů byl v roce 2008 důvod pro udělení sankcí ze strany druhé profesní asociace (AFIZ) finančně poradenské společnosti OVB Allfinanz, které vyústilo v odchod OVB z AFIZu. Následně vstoupila do asociace USF ČR. „USF již delší dobu se zájmem sledovala a citlivě vnímala probíhající procesy v OVB Allfinanz,“ uvedl Igor Bielik, tehdejší předseda představenstva USF, k sankcím pro OVB ze strany AFIZ.
REKLAMA
Naprostá většina finančně poradenských společností kontrolní mechanismy má a využívá je. Je to v jejich zájmu. Nekvalitní práce poradců zvyšuje nejen jejich storna, ale svůj podíl provizí musí vracet i finančně poradenská společnost. Neodhalené, nebo dokonce tolerované, trestné činy finančních zprostředkovatelů se podepisují jak na hospodaření společností, tak na jejich pověsti.
Je na zavádění samoregulace pozdě? Novela zákona č. 38/2004 Sb. By měla přijít na jednání vlády koncem tohoto měsíce. Poté bude vystavena „lidové tvořivosti“ a lobbyistickým tlakům v poslanecké sněmovně. Do té doby je možné ještě ukázat, že samoregulace může fungovat. Jestli ale bude signál ze strany USF ČR po 8 letech diskusí o kvalitě a regulaci finančně poradenského trhu dostačující, těžko soudit…