1. Pád ceny akcií.
Od začátku roku došlo v USA k poklesu S&P 500 a DJ o 8 %, elektronický burzovní trh NASDAQ se propadl o 10 %, Russell 2000 o 11 %. Propad zaznamenaly rovněž Euro Stoxx 600 a to o 10 %, japonský Nikkei 225 o 11 % a čínský Shanghai Composite Index dokonce o 18 %. Vidíme, že nový rok opravdu nezačal moc dobře. A historická zkušenost je taková, že když akciové indexy klesají, zlato zpravidla stoupá.
2. Některé komodity také zažily špatný start roku.
Ropa klesla na své 13leté minimum a to pod 30 dolarů za barel, zemní plyn je dole o 9 %, platina, měď nebo oves o 8 %. Zlato je tak zatím jednou z nejstabilnějších komodit roku 2016.
3. Naopak zlato v letošním roce zatím posílilo o 2,7 %.
REKLAMA
Je to jedno z mála aktiv, kterému se daří relativně dobře a začalo letošní rok nadějně. Tato komodita je bezpečným útočištěm v dobách nestability a krizí. Drží si svou hodnotu již celá staletí, na rozdíl od papírových měn. Vlády nemohou vytvořit tolik zlata, kolik si usmyslí, naproti nekonečnému tisknutí dalších a dalších (bez)cenných papírů. Jediný způsob, jak navýšit množství zlata, je další těžba a nalézání nových nalezišť. To ovšem vyžaduje obrovské množství času, energie a financí. Stručně řečeno příroda drží zásobou zlata investory v šachu. Od roku 1959 se světové zdroje žlutého kovu navyšovaly ročně pouze o 1,7 %. Naopak peněžní zásoba USA rostla ve stejném období každý rok téměř o 7 %. Zde vidíme důkaz neuvážlivého tištění dalších a dalších peněz, které jen dláždily cestu k novým krizím.
4. Cena zlata od roku 2000 do roku 2011 vyšplhala o 558 %.
Jak se dalo očekávat, na růst ceny odpověděly těžařské společnosti navýšením těžby. Od roku 2009 do roku 2015 vzrostla celosvětová produkce zlata o 29 %. V loňském roce se vyprodukovalo 3.155 tun zlata, což je absolutní rekord. Financial Times uvedly, že produkce zlata v roce 2015 dosáhla pravděpodobně svého vrcholu. Podle Thomson Reuters GFMS se očekává v letošním roce pokles světové produkce zlata o 3 %, což by znamenalo konec sedmiletého období růstu. Také podle generálního ředitele jihoafrické těžební společnosti Gold Fields (GFI) už nebudeme svědky masivního nárůstu výroby. Stejné vyhlídky předpovídá i šéf ruského Gold Miner Polymetal (POLY. L). Čtvrté čtvrtletí roku 2015 označil za vrchol v celosvětové zásobě těžařů a předpověděl, že dodávky zlata se v průběhu příštích tří až pěti let sníží o 15 až 20 %.
5. Rok 2011 rokem rekordní ceny zlata: 1.900 dolarů za unci.
REKLAMA
Dnes se cena zlata pohybuje kolem 1.100 dolarů za unci, což je o cca 42 % méně, než byl její vrchol v roce 2011. Takže zlato má pravděpodobně velký prostor k dalšímu růstu. Zlato bylo obchodováno pod hranicí 1.400 dolarů za 29 měsíců. Mnoho těžařů se usilovně snažilo při těchto cenách vydělat. Chtějí-li přežít, musí odložit své nové projekty a snížit rozpočty na průzkum nových nalezišť. Tato úsporná opatření mají pomoci společnostem udržet se v tomto odvětví a mezi konkurencí. Bohužel těžařům zlato, které mohou ještě těžit se ziskem, dochází. Generální ředitel největší světové těžařské společnosti Barrick Gold (ABX) říká, že by klesající produkce zlata měla cenu zvýšit. Padající výroba, nedostatek nových nalezišť, rozšíření časových os developerských projektů, to jsou všechno známky pro střednědobý a dlouhodobý býčí trh.
6. Zakladatel Casey Research si myslí, že zlato zažívá dno.
Zakladatel respektovaných reportů Doug Casey se domnívá, že dno je již za námi a nepovažuje za reálné, že by mohla cena zlata jít ještě dramaticky směrem dolů.
7. Zlaté akcie těžařů jsou levné…
The Market Vectors Gold Miners ETF (GDX), který sleduje akcie velkých těžařů, je od roku 2011 o 80 % níže. The Market Vectors Gold Miners Junior ETF (GDXJ), který obsahuje akcie s těžařů s malým podílem na trhu, je o 88 % níže. Nákup fondů jako GDX vs. GDXJ, což jsou dva dominantní zlaté těžařské fondy v ETF, by měl přinést solidní zisky. Je to dáno tím, že tyto fondy jsou vlastněny převážně nadnárodními podniky. Chceme-li, aby naše zisky rostly, je třeba nakoupit ty nejlepší společnosti. Louis James, Senior investiční stratég ve společnosti Casey Research, považuje tyto podniky za životně důležité a jejich akcie doporučuje.
Jsme teprve na počátku roku 2016, ale již teď vidíme určitou nejistotu a obavy z dalšího vývoje celosvětové ekonomiky a finančních trhů. Tato situace by mohla mít velký růstový potenciál pro oblíbený drahý kov a představovat pro investory bezpečí a potenciál zhodnocení. Uvidíme časem, jak se vše bude vyvíjet.
Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz