13. 03. 2012
Subjekty:
SEKTOR DRUŽSTEVNÍCH ZÁLOŽEN JE JAKO CELEK STABILNÍ A ODOLNÝ
Na základě předběžných výsledků hospodaření členů Asociace družstevních záložen je zřejmé, že rok 2011 patřil k těm nejúspěšnějším. I přes významné makroekonomické problémy, kterým v minulém roce Česká republika čelila, a přes zrušení jedné ze středně významných družstevních záložen, došlo v roce 2011 k nárůstu vkladů v sektoru o 30 % na cca 23 miliard Kč. Počet členů vzrostl o 21 % a přesáhl 39 tisíc osob. Celkový zisk záložen pak přesáhl 160 milionů korun.
„V roce 2011 došlo k významnému posílení kapitálového vybavení družstevních záložen, kdy souhrnná výše splaceného kapitálu vzrostla o 30 % na celkových 2,35 miliardy Kč. Vlastníci družstevních záložen navyšovali kapitál v podstatě identickým tempem, jakým rostla výše spravovaných aktiv. Díky tomu dosáhly členské družstevní záložny ke konci roku 2011 hodnoty ukazatele kapitálové přiměřenosti 11,7 %. Tato hodnota, která představuje stěžejní ukazatel finanční síly a stability, vysoce překračuje legislativně stanovený limit 8 %,“ uvádí Jan Kotíšek, tajemník Asociace družstevních záložen.
V roce 2011 Česká národní banka zahájila řízení o odebrání licence se záložnou Unibon, které skončilo jejím odebráním. „Záložna Unibon se jako jediná dlouhodobě potýkala s problémy plynoucími z velkého množství nesplácených úvěrů. Česká národní banka tímto krokem ochránila klienty a podpořila stabilitu sektoru. Zásadní je, že veškeré vklady do výše 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny a drobní střadatelé získají své prostředky zpět,“ říká Jan Kotíšek.
Přes ukončení činnosti jedné ze 14 družstevních záložen však Jan Kotíšek nepředpokládá, že by v roce 2012 opadl zájem o družstevní bankovnictví. „Sektor jako celek poroste i letos. Klienti družstevních záložen patří mezi finančně nadprůměrně gramotné a uvědomují si, že záložny podléhají stejně přísné regulaci jako banky. Vzhledem k celkové stabilitě sektoru je riziko nízké a průměrné výnosy z vkladů v záložnách stále překračují průměrné výnosy vkladů v bankách,“ dodává Jan Kotíšek.