19. 02. 2013
Subjekty:
Spoření připravuje Čechy o jejich peníze: Peníze na spořicích účtech, termínovaných vkladech a stavebním spoření loni znehodnotila inflace
„Češi byli při nakládání se svými financemi nadále spíše konzervativní a většinu svých úspor uložili do penzijního připojištění, stavebního spoření nebo na populární spořicí účty. Bez výjimky však jde o produkty, které v loňském roce ani nepokryly inflaci,“ komentuje Jan Macek, analytik společnosti AWD. „Letos sice inflace podle většiny predikcí klesne, přesto ale našim zákazníkům doporučujeme o něco odvážnější strategii, která vygeneruje reálný výnos,“ dodává Macek.
Zdroj : Dow Jones, Deutsche Börse, PSE, české banky, pojišťovny a stavební spořitelny, MFČR, ČSÚ, vlastní výpočty
Rok 2012 byl z investičního hlediska, tedy z pohledu zhodnocování peněz, velmi úspěšný. Ekonomická krize sice stále ovlivňuje fungování národních ekonomik, ale soukromé podniky se zdají být z nejhoršího venku. Nasvědčuje tomu rostoucí cena akcí a firemních dluhopisů, čemuž nahrává i celosvětový trend poklesu úrokových sazeb vyhlašovaných centrálními bankami.
Akcie v roce 2012 zažily na většině trhů velký růst. Nejsledovanější akciový index, americký Dow Jones Industrial Average, si za loňský rok připsal téměř 7,5 %. Pro české investory rovněž důležitý index, německý DAX, vyrostl dokonce o celých 29 %. Výborného výsledku dosáhly i české akcie, resp. český akciový index PX 50, který vzrostl o 14 %.
Tak jak rostla cena akcií na světových burzách, profitovaly z toho i finanční produkty, které jsou na akcie navázány. Například většina dynamických strategií investičních životních pojištění, které jsou typicky složené čistě z akciových podílových fondů, zhodnotila za rok 2012 vklady majitelů tohoto produktu průměrně kolem 10 %. Průměrné výnosy v dlouhodobém horizontu se nyní pohybují kolem 6,8 % p. a.
REKLAMA
Dobře se dařilo i dluhopisům a to nejen těm podnikovým. Například podílové fondy složené pouze z českých státních dluhopisů vykázaly výnos na hranici 6 %, což je výrazné zhodnocení, vzhledem k dlouhodobému průměru 2–3 % p. a.
Zdroj : Dow Jones, Deutsche Börse, PSE, české banky, pojišťovny a stavební spořitelny, MFČR, ČSÚ, vlastní výpočty
U investic do akcií či dluhopisů je ještě třeba vzít v úvahu, v jaké měně byly cenné papíry nakoupeny. Euro v roce 2012 oslabilo o 1,5 %, americký dolar o 3,6 %, kurz stagnoval nebo mírně klesal také v případě jenu, libry a dalších světových měn. Zásadní vliv to má rovněž u bankovních vkladových produktů. Pokud má investor uložen 1 milion korun na dolarovém účtu, při zpětné konverzi by za rok 2012 přišel o 36 tisíc korun, které nedorovná ani připsaný úrok z vkladu.
Nejvýnosnější spořicí účty nabídly v loňském roce Air Bank, Equa bank a Wüstenrot. V rámci konkurenčního boje přicházely některé bankovní domy s různými bonusovými akcemi, kdy se klienti mohli dostat až téměř k tříprocentnímu úroku. Od nového roku jsme však svědky postupného snižování úrokových sazeb. Je to logický krok, vzhledem k v podstatě nulové úrokové sazbě ČNB. Je téměř jisté, že vyšší úrokové sazby, než byly ty v roce 2012, v letošním roce žádná banka nenabídne.
V podobných úrokových hladinách se pohybovaly i úrokové sazby u terminovaných vkladů. Většina bank nabízela sazby ročních terminovaných vkladů v rozmezí 1–2,5 %. Nejvyšší úrokovou sazbu na roční vklad nabídla J&T banka ve výši 3,1 %, ovšem s minimálním vkladem ve výši 500 tisíc Kč. I zde je pro letošní rok reálný předpoklad snižování úrokových sazeb o několik desetin procenta.
REKLAMA
Penzijní fondy budou svým klientům za loňský rok připisovat výnosy v rozmezí 1–3 %. Dlouhodobý průměr těchto penzijních fondů jsou 3 % p. a. Již tento rok se však výnosy mohou dramaticky změnit. V souvislosti s penzijní reformou si účastníci mohou zvolit dynamičtější strategii zhodnocování svých příspěvků. „Spolu s navýšenou státní podporou, která může činit až 2760 Kč ročně a výnosy srovnatelnými s akciovými podílovými fondy se bude do budoucna jednat o jeden z nejvýnosnějších finančních produktů. Maximální výhodnost vzhledem ke státní podpoře a k daňovým úlevám bude při úložce 2000 Kč měsíčně,“ komentuje Tomáš Rampula, hlavní analytik AWD.
Podobně výhodným zůstane díky státní podpoře (byť před časem snížené) i stavební spoření. V roce 2012 bylo možné získat příspěvek od státu v maximální výši 2000 Kč. Zhodnocení peněz je však méně výhodné než u zmiňovaného penzijního připojištění, nově navíc bude nutné dokládat účelové využití peněz. Stavební spořitelna zhodnotila naspořené prostředky ve výši 2 %. „V případě stavebního spoření lze doporučit spoření ve výši 1670 Kč měsíčně. S rostoucí investicí výhodnost stavebního spoření klesá,“ říká Jiří Sýkora, analytik AWD, který tuto oblast dlouhodobě sleduje.
„V letošním roce se musíme připravit na pokles úrokových sazeb u bankovních produktů – spořicích účtů a terminovaných vkladů. Vysoké zhodnocení pravděpodobně nepřinesou ani dluhopisy, výhodnější budou opět akcie. Novou a lákavou příležitost v podobě dynamického investování se státní podporou přinesla penzijní reforma díky doplňkovému penzijnímu spoření. To by v budoucích letech mohlo tvořit základ investiční strategie typického českého střadatele,“ uzavírá Jan Macek.