CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Státní důchod klesne, II. pilíř se vyplatí jen polovině mužů a 30 % žen

 


 

Životní úroveň v důchodu klesne nejen dnešním třicátníkům, ale i těm, kteří právě do důchodu vstoupili. Dalších 20 let totiž budou dostávat zhruba o deset procent nižší důchody.

Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejméně výhodný pro mladší generace. Později narození by dokonce do systému odvedli třikrát více, než by z něj získali.

Podle studie se vstup do druhého pilíře penzijní reformy vyplatí jen 50 procentům mužů a 30 procentům žen. Ženám se druhý pilíř nevyplatí kvůli „pestrosti“ jejich pracovního života.

Rozdíl mezi výhodností opt-outu pro muže a ženy je přímo závislý na předpokladech, kdy žena zůstává s dětmi na mateřské dovolené a dožívá se delšího průměrného věku. Z tohoto důvodu se ženám vyplatí spíše první pilíř,“ říká Karel Svoboda.

Jiný pohled na důchodový systém:
Jste žena? Druhý pilíř se vám vyplatí víc

Nejvýhodnější je pak druhý pilíř hlavně pro muže ve věku 20 až 35 let. „Bohužel právě lidé v této věkové kategorii nejsou zvyklí přemýšlet v horizontu desítek let. Je proto důležité, abychom se během následujících let pokusili tento přístup změnit a nastolit to, co běžně funguje ve vyspělých státech zemí EU, kde si lidé začínají s nástupem do prvního zaměstnání spořit zhruba deset procent příjmu na stáří,“ upozorňuje Karel Svoboda.

Nejmladší zaplatí nejvíc

Chlapci, kterým jsou letos čtyři roky, by za dnešních důchodových podmínek odvedli do systému třikrát tolik, než kolik získají na penzích. Pro dívky to je 200 procent. Dnešní systém je pro mladší generace nespravedlivý. Vždy je však méně nevýhodný pro ženy než pro muže.

Pokud se zachová vzorec na výpočet nástupního důchodu, tedy na úrovni padesáti procent průměrné mzdy, bude postupně schodek důchodového systému narůstat. Časté reformy důchodového systému ale vedou ke snižování hodnoty budoucích důchodů. Mladší generace, ale nemohou spoléhat na to, že důchody z průběžného systému zajistí životní úroveň, jakou mají dnešní důchodci.

Co teď? Spořit a investovat

Všem lidem doporučuji, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořicích produktů, které bude odpovídat jejich možnostem a očekáváním. Penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění, spořicí účet a podílové fondy by neměly chybět v žádné domácnosti. Smysl dává i investice do nefinančních aktiv – nemovitostí, drahých kovů a podobně,“ říká Karel Svoboda.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů


Související články

průměrný důchod v roce 2024

Jaký je průměrný důchod v roce 2024

Valorizace důchodů byla v posledních letech docela výrazným tématem. Inflace totiž zvyšovala důchody díky mimořádné valorizaci nevídaným tempem. A to i přes omezení valorizace. Během poslední dekády tak průměrný důchod téměř zdvojnásobil.

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

09. 04. 2024

důchodové spoření 2024

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • 29 června, 2012

    TUNEL. Nic jiného, než tunel. Jediný funkční systém důchodového financování je průběžný, toto je čirá zlodějina, kdy do systému vložím víc, než mi systém vrátí.

    Odpovědět

  • josef

    29 června, 2012

    ale i průběžný systém je tunel a pokud do něj někdo přispívá, tak to funguje!!! :-D

    Odpovědět

  • Radek

    2 července, 2012

    Jasně, mezigenerační letadlo ;-)

    Odpovědět

  • www.youtunel.com

    27 června, 2012

    Za poslednich 100 let tady byly 3 menove reformy, 2 svetove valky, 1 x invaze nasledovana 20 lety okupace Rusu. 50 let socialismu. Osobne si myslim, ze stav trhu a Evropske ekonomiky je takovy, ze v nasledujicich X letech bude dochazet k tisknuti penez a spolecenskym zmenam. Mam pozdnich 20,

    Jaka je sance, ze mi:

    1. moje penize nekdo nevezme.
    2. moje penize nekdo nevezme tim, ze vytiskne spoustu novych penez a moje uspory se tak uplne znehodnoti
    3. Behem nasledujicich 30 let se nezmeni podminky natolik, ze to co se tu vymyslelo bude smeteno ze stolu a budu muset chte nechte prejit do jineho (mnohem horsiho) penzijniho systemu

    Resim spis otazku: ma smysl verit penzijni reforme (at je jakakoliv)? Je penzijni pojisteni hloupost, ma smysl do toho vubec cpat nejake penize? Posle me je riziko vubec op takovem produktu premyslet.
    Mesicne sporim + mi prispiva zamestnavatel, ale myslim si, ze penzijko je uplny nesmysl. Nevyderzi a ja prijdu o vetsinu. Neni lepsi, penize z penzijka vybrat (moje penize + prispevek od zamestnavatele – o ten mi jde predevsim, na statni prispevek kaslu, ten stejne neuvidim) a umorit s nimi cast pri nakupu – treba nemovitosti (ciste za sebe si myslim, ze je to taky hloupost, protoze si myslim, ze nemovitosti pujdou jeste dolu, ale je to jen muj nazor).

    Odpovědět

  • prudič

    27 června, 2012

    Nemovitost se pronajímá a ten nájem je tvůj příjem. Rozhlídni se taky dál než po vlastním dvorku – Praha se svými specifiky kupodivu není celá ČR.

    Odpovědět

  • www.youtunel.com

    27 června, 2012

    Pronajima nebo bydli, kdyz zrovna zadnou nemovitost nevlastnis. Urcite lze dobre koupit treba na Morave pokud tomu dobre rozumis. Spis nez na nemovitosti jsem reagoval na to, ze sjednani samotneho duchodoveho sporeni je risk sam o sobe, protoze se zavazuji k tomu ze budu sporit 30 ~ 40 let, jenom kvuli topmu, aby mi to nejaky kasparek ktery bude zrovna u moci sebral – viz udalosti z minuleho stoleti, kdy se bralo.

    Odpovědět

  • Mat

    27 června, 2012

    a co tedy doporučujete jako vhodný nástroj?

    Odpovědět

  • josef

    27 června, 2012

    jednoznačně se v praxi vyplácí přímé investice přes OPF Franklin Templeton, kde je kaýdodenní flexibilita, likvidita a disponibilita investice bez omezení a poplatků nebo penalizaci s vlastním majetkovým účtem v Luxemburgu, který je mimo dosah úředníků a nepodléhá konkurzní podstatě fondových managerů a kontrolní banky! Moje investice dosahuje hodnot cca 16% p.a.

    Odpovědět

  • prudič

    27 června, 2012

    To je příliš velkej blábol i na obchoďáka z Ertragu.

    Odpovědět

  • josef

    27 června, 2012

    a samozřejmě máš klíče od včech dveří a jsi odborník na baterky

    Odpovědět

  • josef

    27 června, 2012

    propaguje stavebni spoření, duchodové připojištění a jiné bankovní ptákoviny, ten asi nebude moc vzdělaný. A proboha už nechte toho marketingu II. a III pilíře, když je to z podstaty zlodějna!!! A Svoboda , který doporučuje drahe kovy a nemovitosti je taky mimo mísu

    Odpovědět

  • hm

    27 června, 2012

    A rada druhá nikdy nevěřte státu a jeho pilířům. Vůbec se nebojím o to že zkrachují ale jsem na 100% přesvědčen že budou v budoucnu zestátněny x-různými způsoby. Udělal to v minulosti a udělá to znovu.

    Odpovědět

  • hm

    27 června, 2012

    Moje rada zní snažte se co nejvíce omezit platbu sociálního a zdravotního pojištění (daně) pokud vidíte tuto nespravedlnost co se vám bude v budoucnu dít tak musíte jednat dnes a né zítra nadávat. Čím dříve se toto letadlo zřítí tím lépe pro nás i naše děti.

    Odpovědět