Na konci roku 2011 bylo v Česku dle zprávy ČSSZ:
- Celkem 2 873 004 důchodců pobírající starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, což je o téměř 200 tisíc více než před 5 lety. Počet pracujících připadajících na jednoho penzistu tak poklesl za pět let z 1,81 na 1,75.
- Počet starobních penzistů za 5 let dokonce stoupl téměř o 350 tisíc. Z 1 995 350 na 2 340 147. Počet pracujících připadajících na jednoho starobního penzistu tak poklesl za pět let z 2,43 na 2,15. Počet starobních penzistů se zvýšil více než všech důchodců. Důvodem je především zpřísnění podmínek pro výplatu invalidních důchodů v posledních letech.
Statistika nevypadá rozhodně příznivě. A výhled do příštích let není vzhledem k demografické křivce rozhodně optimistický.
Jak zmírnit schodek?
Možnosti, jak snížit schodek na důchodovém pojištění, je několik. Buď povedou kroky ke zvýšení pojistného či daní, nebo ke snížení důchodů. Nebo obojí.
- Zvýšení sociálního pojištění
V Česku je však již nyní sociální pojištění jedno z nejvyšších v Evropě. Další zvýšení sociálního pojištění placeného zaměstnancem nebo OSVČ by mělo negativní dopad na čistý příjem domácností. Při stejném příjmu by si domácnosti reálně pohoršily. V případě zvýšení sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem by se zvýšily mzdové náklady zaměstnavatelů, což by mělo negativní dopad na nezaměstnanost.
Prostor pro zvyšování sociálního pojištění v Česku tedy není. V příštích letech se však může opět zvýšit strop pro platbu důchodového pojištění. Pro letošní rok se totiž výrazně snížil. V roce 2011 byl 1 781 280 Kč, pro rok 2012 již činí strop 1 206 576 Kč.
REKLAMA
- Zvýšení DPH
Schodek v důchodovém systému lze „zalepit“ opětovným zvýšením DPH. „Zájemců“ po výnos z vyšší DPH by však bylo více. Navíc zvýšení DPH nemusí rozhodně přinést tolik očekávaný daňový výnos. Realita by mohla být nižší. Klesne totiž spotřeba. Mimo DPH lze zvýšit např. výnos z daně z příjmů fyzických osob zavedením progresivního zdanění.
- Snížení důchodů
Výdaje na důchody budou chtě nechtě muset klesat. Nejrychleji lze provést změny ve valorizaci důchodů. Každoroční zvyšování důchodů bude pravděpodobně nižší než pro rok 2012, kdy se základní výměra důchodu zvýšila o 40 Kč a procentní výměra o 1,6 % (původně se v srpnu 2011 dokonce uvažovalo o 2,5% zvýšení).
Dále bude pokračovat trend, kdy mnoho invalidních důchodců dosáhne na nižší invalidní důchod než v minulosti. V současné době se totiž mnohem více přiznáví invalidita prvního nebo druhého stupně než třetího stupně. Invalidní důchodci musí chodit na pravidelné kontroly. Přeřazení z invalidního důchodu II. stupně do invalidního důchodu I. stupně není ničím výjimečným. Legislativní podmínky pro přiznání invalidního důchodu se zpřísňují, zejména tedy při posuzování stupně invalidity. Čím nižší stupeň invalidity, tím nižší důchod. U invalidních důchodů se i zpřísnil výpočet dopočtené doby. Toto opatření zjednodušeně znamená, že většině invalidních důchodců se započte nižší doba pojištění při výpočtu důchodu. Výsledkem je opět nižší invalidní důchod.
Ještě více se bude šetřit na výpočtu u budoucích důchodů. Většina nových penzistů tak bude mít horší výpočet důchodu než v minulosti. Dlouho však na sebe nemusí čekat další změny jako je snížení procentní výměry za každý získaný rok pojištění (např. ze 1,5 % na 1,4 %). Možností je pochopitelně více.
Spoléhejme se na sebe a buďme vůči rodině zodpovědní
- Starobní důchod bude klesat. Navíc mnoho občanů bude odcházet do předčasného důchodu. Proto je potřeba přizpůsobit tomutu trendu vlastní investice a spoření. Čím menší úlohu v našem finančním zabezpečení bude hrát státní penze, tím lépe. Investice do rodiny jsou i z hlediska penzijního zabezpečení správnou investicí.
- V příštích letech bude tedy náročnější splnit podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Bude přitom velký rozdíl, jakého stupně. Průměrný invalidní důchod III. stupně činil v polovině loňského roku 10 527 Kč, invalidní důchod II. stupně potom 6 860 Kč a invalidní důchod prvního stupně 6 237 Kč. Přiznání invalidního důchodu však není automatické. Proto je dobré mít vlastní odpovídající pojištění.
- Podmínky pro pozůstalostí důchody se zpřísňují. Obnova vdovských důchodu je od letošního roku možná pouze do 2 let, místo do 5 let jako v minulosti. Vůči naší rodině je zodpovědné mít vlastní pojištění pro případ invalidity i úmrtí, abychom rodinu zajistili. Hlavní odpovědnost leží totiž na nás.