Volatilita na trzích ale bude ještě nějakou dobu pokračovat, protože trhy budou zpracovávat výsledky referenda. V případě Brexitu se dá očekávat další tlak na oslabení regionálních měn. Koruna by však podle našeho odhadu neměla oslabit výrazně na 27,28 CZK/EUR. O něco větší pravděpodobnost dáváme však scénáři, že se britští voliči vysloví pro setrvání země v EU. Pak by se situace měla uklidnit a středoevropské měny by mělo čekat posílení.
V Česku jsme se v uplynulém týdnu dočkali zveřejnění dvou statistik. Běžný účet platební bilance dosáhnul v dubnu pouze nepatrného přebytku kvůli vysokému odlivu dividend. Čísla tak pomohla vysvětlit nízkou dubnovou intervenční aktivitu České národní banky. Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,4 % m/m, což je nepatrně rychlejší tempo, než očekávali tržní analytici. Průmyslové ceny tak svým druhým růstem v řadě potvrdily, že se již odrazily ode dna. Meziročně byly ceny výrobců o 4,8 % nižší. Naopak ceny zemědělských výrobců pokračovaly v poklesu, který zahájily na začátku letošního roku. V dubnu ubraly další 2 % a meziročně poklesly o 7,1 %.
Příští týden nás čeká pouze zveřejnění konjunkturálního průzkumu. V květnu se zastavil pokles důvěry v ekonomiku, když ke zlepšení došlo v podnikatelské sféře. Spotřebitelská důvěra v květnu stagnovala. Červnový indikátor důvěry by mohl být ovlivněn spekulacemi o Brexitu a dosáhnout tak znovu horšího výsledku.
VIKTOR ZEISEL
Komerční banka